تغییرات جدید قوانین ویزای طلایی یونان 2024: تغییر مبالغ سرمایه گذاری

تغییرات جدید قوانین ویزای طلایی یونان 2024: تغییر مبالغ سرمایه گذاری

پس از هفته‌ها و اخبار مختلف، سرانجام دولت یونان امروز بازه قیمت سرمایه‌گذاری در بخش املاک را برای برنامه محبوب ویزای طلایی یونان اعلام کرد. در طول ماه گذشته، اعلامیه‌های رسمی و اطلاعات داخلی همه نشان دادند که قوانین سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در حال تغییر هستند، اما گزارش‌ها در مورد جزئیات این موضوع بسیار متفاوت بودند. دولت درخواست‌های زیادی را مورد بحث قرار داد و در زمان‌های مختلف، بازه قیمتی متعددی را برای مناطق مختلف در نظر گرفته و همچنین محدودیت‌هایی را در قراردادهای کوتاه مدت اعمال نموده است.

وزارت امور مالی دولت یونان اعلام کرد قوانین نهایی خود را که در حال حاضر به مجلس ارائه شده، اعلام کرده است. قوانین جدید به شرح زیر است که بطور اصولی، یونان دو نوع منطقه خواهد داشت:

  • 800،000 یورو در کل منطقه اداری آتیکا (که شامل پیرهوس و بیشتر منطقه پایتخت است)، واحدهای منطقه‌ای تسالونیکی، میکونوس و سانتورینی، و همچنین در جزایر با جمعیت بیش از 3100 نفر؛
  • 400،000 یورو برای سایر مناطق یونان.

علاوه بر این، کل سرمایه‌گذاری باید مربوط به یک ملک تکی با مساحت حداقل 120 متر مربع باشد. با این حال، دولت دو استثناء برای قوانین جدید ویزای طلایی یونان اعلام کرده است: “4 سطح قیمت از 250،000 یورو تا 800،000 یورو”

امروز، وزارت مالی اعلام کرد که قوانین نهایی را که در حال حاضر به مجلس ارائه خواهد شد، اعلام کرده است. با توجه به اینکه دولت اکثریت صندلی‌ها را در مجلس ملی دارد، احتمال تفاوت قانون منتشر شده با آنچه دولت امروز بیان کرده است، تقریباً وجود ندارد، به طوری که الکساندر وارناواس، وکیل متخصص ویزای طلایی یونان، توضیح داد.

قوانین جدید به شرح زیر است:
بطور کلی، یونان دو نوع منطقه دارد:

  • 800،000 یورو برای کل منطقه اداری آتیکا (شامل پیرهوس و بیشتر منطقه پایتخت)، واحدهای منطقه‌ای تسالونیکی، میکونوس و سانتورینی، و همچنین در جزایر با جمعیت بیش از 3100 نفر؛ و
  • 400،000 یورو برای سایر مناطق یونان.

علاوه بر این، کل سرمایه‌گذاری باید مربوط به یک ملک تکی با مساحت حداقل 120 متر مربع باشد.

با این حال، دولت دو استثناء اساسی برای سطح 400,000 تا 800,000 یورو در نظر گرفته است. حداقل سرمایه گذاری 250000 یورو برای موارد زیر خواهد بود:

  • تبدیل املاک از تجاری به مسکونی: سرمایه گذاران می توانند با خرید املاک تجاری به مبلغ 250000 یورو و تبدیل آن به کاربری مسکونی واجد شرایط شوند. در این موارد، آستانه قیمت 250000 یورو بدون توجه به موقعیت و اندازه ملک اعمال می‌شود. بسیار مهم است که قبل از ارسال درخواست ویزای طلایی توسط متقاضی، تبدیل حتما کامل شود.
  • بازسازی ساختمان های اعلام شده توسط دولت: سرمایه گذاران می توانند با خرید املاک در ساختمان های اعلامی (با اهمیت تاریخی یا فرهنگی) و بازسازی آنها بطور کامل، واجد شرایط شوند. همچنین در این مورد، آستانه پایین بدون توجه به موقعیت و اندازه ملک اعمال می‌شود. اگر سرمایه گذار بخواهد ویزای طلایی خود را تمدید کند، بازسازی باید تا سال پنجم اقامت تکمیل شود.

محدودیت در استفاده از اموال

متقاضیان ویزای طلایی املاک خود را نمی‌توانند در بازار اجاره کوتاه مدت (یعنی AirBnB) قرار ندهند. علاوه بر این، سرمایه گذاران نمی‌توانند از املاک واجد شرایط از طریق تبدیل املاک تجاری به مسکونی به عنوان دفتر مرکزی شرکت ثبت شده استفاده کنند. عدم رعایت محدودیت های استفاده از املاک منجر به لغو مجوز اقامت و همچنین جریمه اداری 50000 یورویی می‌شود.

در بیانیه وزارت دارایی مشخص نشده است که آیا محدودیت های فوق در مورد املاک متعلق به ساکنان ویزای طلایی که قبلاً تأیید شده اند اعمال می شود یا خیر.

در حالی که قوانین جدید از 31 ماه جاری اجرایی می شود، دولت یک دوره انتقالی را به شرح زیر در نظر گرفته است (همانطور که در سال گذشته قیمت ها را افزایش داد):

متقاضیانی که تا قبل از 30 سپتامبر، 10٪ سپرده سرمایه گذاری را پرداخت کنند و سرمایه گذاری را تا شب سال نو 2024 تکمیل کنند، می توانند تحت آستانه های فعلی واجد شرایط شوند. اگر سرمایه گذار سرمایه گذاری را به موقع نهایی نکرده باشد (اما سپرده 10٪ را پرداخت کرده باشد آنها تا آوریل 2025 فرصت خواهند داشت تا خرید ملک دیگری را تکمیل کنند و همچنان تحت آستانه های فعلی واجد شرایط باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما شرایط شما را کاملا بررسی کرده و در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

نیاز به مشاوره سریع دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید: ۱۱۱ ۷۲ ۹۹ ۵۲ ۹۷۱+ یا به ما ایمیل بزنید: info@cbfiran.com