اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک | آپدیت 2024

اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک | آپدیت 2024

از سال 2013 و با توجه به برنامه ویزای طلایی اسپانیا (Spain’s Golden Visa)، امکان اخذ اقامت 2 ساله (قابل تمدید) با حداقل سرمایه‌گذاری به ارزش 500 هزار یورو وجود دارد. همه شهروندان غیر اروپایی از جمله ایرانی‌ها می‌توانند در اسپانیا ملک یا خانه بخرند و از طریق آن برای خود و اعضای خانواده‌شان اقامت موقت دریافت کنند. ویزای سرمایه‌گذار اسپانیا (The Spanish investor visa) هر 2 سال قابل تمدید است. همچنین، سرمایه‌گذاران می‌توانند پس از 5 سال، برای اقامت دائم اسپانیا و پس از 10 سال برای اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور اقدام کنند.

اسپانیا، با زندگی آرام، لاکچری، همراه با امکانات رفاهی، آموزشی و تفریحی سطح بالا در اروپا شناخته می‌شود و گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری سودآور در اروپا است. در این مطلب از مجموعه مهاجرتی سی بی اف ایران، به‌سراغ جزئیات مربوط به اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک رفته‌ایم تا ببینید که ورود به این برنامه اقامتی چه شرایطی باید داشته باشید.

اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک چیست؟

دریافت اقامت موقت و 2 ساله اسپانیا از طریق خرید ملک، بخشی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری در برنامه ویزای طلایی این کشور است که با عنوان ویزای سرمایه‌گذار هم شناخته می‌شود. این ویزای اقامتی – سرمایه‌گذاری فقط برای شهروندان غیر اروپایی ارائه می‌شود و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا در اسپانیا زندگی، کار و تحصیل کنند.

برای اخذ اقامت موقت اسپانیا با خرید املاک و مستغلات، برخورداری از شرایط تعیین‌شده، داشتن حداقل سرمایه 500 هزار یورویی، شماره هویت خارجی (NIE) و انتخاب ملک اهمیت ویژه‌ای دارند. با توجه به این بازار املاک و مستغلات اسپانیا در وضعیت مطلوبی قرار دارد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در آن، سودآور هستند، این گزینه محبوبیت ویژه‌ای در بین متقاضیان پیدا کرده است.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در اسپانیا چقدر است؟

برای به‌دست آوردن اقامت اسپانیا با خرید ملک، باید حداقل 500 هزار یورو سرمایه داشته باشید تا واجد شرایط اولیه برنامه ویزای طلایی شوید. نکته مهم اینجاست که برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات اسپانیا می‌توانید از منابع متعددی برای سرمایه‌گذاری 500 هزار یورویی یا بیشتر استفاده کنید. به‌عنوان مثال، شما می‌توانید 2 ملک به ارزش 250 هزار یورو در اسپانیا بخرید و واجد شرط حداقل سرمایه‌گذاری شوید. اما، پیدا کردن املاک و مستغلات با ارزش زیر 500 هزار یورو در اسپانیا کمی دشوار است.

لازم است بدانید که با خرید ملک و گرفتن ویزای طلایی، تا زمانی مالک ملک در اسپانیا هستید، می‌توانید اعتبار ویزای خود را هر 2 سال تمدید کنید.

ویژگی‌های ملک خریداری‌ شده برای اقامت در اسپانیا

هیچ قانون خاصی در مورد اینکه ملک مورد نظر برای خریدن و دریافت اقامت اسپانیا باید در کدام شهر، منطقه یا ناحیه باشد، تعریف نشده است. همچنین، هیچ اجباری هم در خرید املاک و مستغلات مسکونی وجود ندارد و هدف از این برنامه سرمایه‌گذاری، تقویت بازار املاک اسپانیا است.

تنها ویژگی مهمی که در مورد ملک مورد نظر وجود دارد، این است که خانه، آپارتمان، ویلا یا ملک باید از نظر متراژ و امکانات برای یک خانواده 4 نفره مناسب باشد. مثلاً یک خانه مسکونی که برای اقامت یک خانواده 4 نفره طراحی شده است، معمولاً 2 عدد اتاق خواب دارد.

شرایط اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک چیست؟

مهم‌ترین شرایطی که برای اعطای اقامت موقت اسپانیا از طریق خرید املاک و مستقلات وجود دارد، تامین حداقل سرمایه تعیین‌شده است. با این حال، شرایط دیگری هم توسط دولت اسپانیا برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • داشتن حداقل سرمایه به ارزش 500 هزار یورو
 • عدم استفاده از وام مسکن برای تامین حداقل سرمایه مورد نیاز
 • داشتن حداقل 18 سال سن
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • ارائه مدارک هویتی، سند ازدواج (در صورت همراهی همسر) و مدارک فرزندان
 • عدم برخورداری از سوءسابقه کیفری و قضایی
 • نداشتن سابقه دیپورت شدن از اتحادیه اروپا و اسپانیا

دلایل خرید ملک در اسپانیا

بازار املاک و مستغلات اسپانیا در بین سرمایه‌گذاران خارجی مخصوصاً ایرانی‌ها ویژگی‌های به‌خصوصی دارد. مهم‌تر از همه اینکه سرمایه‌گذاران ایرانی به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی ایران با محدودیت‌های زیادی در اروپا مواجه‌اند، اما این برنامه سرمایه‌گذاری فرصت سودآوری و اخذ اقامت را به آن‌ها می‌دهد.

علاوه بر همه این نکات، 7 دلیل دیگر هم برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک وجود دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • فرصت زندگی در شرایط آب‌وهوایی مطلوب اسپانیا و بهره‌مندی از امکانات اجتماعی آن
 • امکان اخذ اقامت موقت، دائم و حتی تابعیت این کشور
 • هزینه زندگی بسیار ارزان‌تر نسبت به آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و بریتانیا
 • قیمت مقرون‌به‌صرفه املاک و مستغلات در اسپانیا نسبت به کشورهای غربی مخصوصاً آمریکا
 • رشد مستمر و مداوم ارزش املاک در اسپانیا
 • امکان پرواز مستقیم به کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی از اسپانیا
 • فرصت تحصیل فرزندان در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های اسپانیایی

نحوه خرید ملک در اسپانیا

نحوه خرید ملک و اخذ اقامت اسپانیایی، پروسه‌ای ساده است که با کمک تیم مهارجتی سی بی اف ایران، آسان‌تر هم می‌شود. نکته جالب اینجاست که هیچ محدودیتی برای خرید املاک و مستغلات در اپانیا به‌عنوان یک شهروندی خارجی وجود ندارد و می‌توانید ده‌ها ملک دیگر هم در این کشور خریداری کنید. برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، در ابتدا باید ملک مناسب‌تان را پیدا کنید و مطمئن شوید که همه کارهای اداری آن به‌درستی انجام می‌شوند.

مراحل زیر، نشان‌دهنده فرایند خرید ملک و اخذ اقامت در اسپانیا هستند:

 1. مشاوره با متخصصان شرکت کراس بوردر فریدم، انتخاب گزینه مناسب برای خرید ملک و ثبت درخواست
 2. دریافت شماره مالیاتی توسط شرکت سی بی اف ایران برای متقاضی و افتتاح یک حساب بانکی
 3. انجام سرمایه‌گذاری و پرداخت هزینه ملک
 4. مراحل احراز هویت و انگشت‌نگاری
 5. اخذ اقامت موقت و 2 ساله اسپانیا برای متقاضی و اعضای خانواده‌اش
 6. درخواست برای اخذ اقامت دائم اسپانیا پس از 5 سال
 7. درخواست برای اخذ تابعیت و پاسپورت اسپانیا بعد از 10 سال

انواع املاک و مستغلات برای خرید در اسپانیا

مجموعه متنوعی برای خرید املاک و مستغلات در اسپانیا وجود دارد که شامل آپارتمان‌ها و واحدهای مسکونی کوچک و بزرگ می‌شود. برای آشنایی بیشتر در مورد گزینه‌های سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک به انواع گزینه‌های قابل خرید این کشور نگاهی بیندازید:

 آپارتمان‌ها

برای افرادی که زندگی شهری در اسپانیا را انتخاب می‌کنند، آپارتمان‌هایی که به اسپانیایی “Piso” نامیده می‌شوند، محبوبیت ویژه‌ای دارند. این آپارتمان‌ها ویژگی‌های مختلفی از نظر کیفیت و اندازه، متراژ، دوبلکس بودن یا برخورداری از پنت‌هاوس‌های جادار دارند.

ویلاها

ویلاهای اسپانیایی معمولاً در سرتاسر خط ساحلی این کشور و در مناطق روستایی قرار دارند. خانه‌های ویلایی در بین اسپانیایی‌ها محبوبیت خیلی زیادی ندارند، اما گزینه‌های بسیاری برای خریدوفروش این نوع املاک در اسپانیا وجود دارند.

خانه‌های شهری

خانه‌های شهری یا به زبان اسپانیایی “casa adosada”، املاک جمع‌وجور یا نیمه‌مستقلی‌اند که در سرتاسر شهرهای اسپانیا وجود دارند. این خانه‌های شهری، معمولاً دارای باغ مشترک، استخرهای بزرگ و دسترسی به امکان تفریحی در خطوط ساحلی اسپانیا هستند. بسیاری از متقاضیان اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، به‌سراغ این نوع املاک می‌روند تا طعم زندگی لوکس و باکیفیت را در اروپا بچشند.

 املاک Quad House

در اسپانیا، Quad Houseها خانه‌هایی‌اند که از 2 طرف به‌صورت عمودی روی خانه‌های دیگر قرار دارند و از ورودی‌های اخصتاصی خودشان برخوردار هستند. این خانه‌ها از جمله املاک بسیار محبوب در بین اسپانیایی‌ها محسوب می‌شوند و ترکیبی منحصربه‌فرد از زندگی شخصی و زندگی اجتماعی را فراهم می‌کنند. املاک Quad House هم از جمله گزینه‌های محبوب اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک محسوب می‌شوند.

خانه‌های صخره‌ای یا Cave Houses

در مناطق جنوبی اسپانیا، از جمله کوستاس‌های معروف در گرانادا، خانه‌های صخره‌ای که در قلب سنگ‌ها ساخته شده‌اند، کاملاً طبیعی است. این خانه‌ها در اسپانیا با عنوان “trogladitas” شناخته می‌شوند و بیشتر در آلتیپانو د گرانادا (Altipano de Grenada)، منطقه کوهستانی اندلس بین سیرا نوادا (the Sierra Neveda) و سیرا د کاستریل (the Sierra de Castril) قرار دارند.

این خانه در تابستان گرم اسپانیا به‌طرز دل‌پذیری خنک هستند و به بهره‌وری انرژی طبیعی و تجربه‌ای جدید از زندگی کمک می‌کنند. برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، می‌توانید روی این گزینه‌های منحصربه‌فرد اما کمی گران هم حساب کنید.

شهرهای مناسب اسپانیا برای خرید ملک

برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، می‌توانید در هر نقطه‌ای از این کشور، املاک و مستغلات مورد نظرتان را خریداری کنید. البته، بسته به سبک زندگی و سرمایه‌ای که دارید، باید با مناطق مختلف اسپانیا آشنا شوید. موارد زیر، بعضی از مهم‌ترین شهرهای اسپانیا برای خرید ملک هستند:

 • شهر کاستا دل سول (Cosa del Sol) در اندلس (Andalusia): آب‌وهوای معتدل، مناطق ساحلی و زندگی آرام
 • بارسلونا (Barcelona) در کاتالونیا (Catalonia): مناسب برای زندگی، قطب گردشگری، برخورداری از آپارتمان‌های متعدد و دارای گزینه‌های کارآفرینی
 • مادرید (Madrid)، پایتخت اسپانیا: بسیار توسعه‌یافته، دارای زیرساخت‌ها و امکانات عالی، دارای املاک و خانه‌های با قیمت بیشتر نسبت به شهرهای دیگر
 • والنسیا (Valencia)، سومین شهر بزرگ اسپانیا: آب‌وهوای معتدل، زندگی آرام‌تر نسبت به مادرید و بارسلونا، دارای بارها و رستوران‌های متعدد و خانه‌های ارزان
 • جزایر بالئاریک و قناری (Balearic and Canary Islands): زیبایی چشم‌نواز، مناطق ساحلی مختلف، املاک منحصربه‌فرد کنار دریا و نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر نسبت به شهرهای دیگر

متوسط قیمت خانه در اسپانیا

اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت محسوب می‎‌شود و به‌همین دلیل، لازم است که نرخ خانه‌های قابل خرید در این کشور را بدانید. جدول زیر، نشان‌دهنده متوسط قیمت خرید هر متر مربع خانه در شهرهای مهم اسپانیا است:

شهرهامتوسط قیمت هر یک متر مربع خانه در مرکز شهرمتوسط قیمت هر یک متر مربع خانه در بیرون شهرمتوسط قیمت یک خانه با متراژ 100 مترمربع
بارسلونا5.810 یورو3.445 یورو463 هزار یورو
مادرید4.010 یورو2.460 یورو323 هزار یورو
والنسیا2.070 یورو1.350 یورو171 هزار یورو
سویا3.290 یورو1.915 یورو260 هزار یورو
مالاگا3.615 یورو2.290 یورو295 هزار یورو

اخذ ویزای طلایی اسپانیا با خرید ملک

برنامه ویزای طلایی اسپانیا، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های اقامت شهروندی در سرتاسر اروپاست و به‌جز خرید ملک، گزینه‌های مختلفی از جمله خرید اوراق قرضه دولتی را در اختیار متقاضیان قرار داده است. اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک از طریق ویزای طلایی، امکان دریافت پاسپورت این کشور را پس از 10 سال به‌وجود می‌آورد و دارندگان آن می‌توانند بدون ویزا به 173 کشور جهان سفر کنند.

همچنین، از جمله مزایای اخذ ویزای طلایی با خرید ملک در اسپانیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سفر بدون ویزا در سرتاسر منطقه شینگن
 • برخورداری از حق کار و سرمایه‌گداری در اسپانیا
 • دریافت اقامت برای همسر و فرزندان زیر 18 سال
 • تمدید آسان اقامت موقت 2 ساله
 • زمان پردازش سریع ویزای طلایی در عرض 10 روز
 • امکان تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم اسپانیا

مدارک مورد نیاز ویزای طلایی برای خریداران ملک در اسپانیا

برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک از طریق ویزای طلایی، علاوه بر مدارک عمومی از جمله مدارک هویتی، فرم درخواست، رسید پرداخت هزینه‌ها و غیره، 2 مدرک ویژه زیر هم باید ارائه شوند:

 • گواهی خرید (proof of purchase) که نشان می‌دهد، ملک مورد نظر حداقل 90 روز قبل از ارسال درخواست ویزای طلایی توسط متقاضی خریداری شده است.
 • ثبت اسناد و مدارک بایگانی و اسناد محضری در اداره ثبت اسناد و املاک اسپانیا که پس از ارائه گواهی خرید، قابل دریافت است.

اقامت اسپانیا با خرید ملک از طریق سی بی اف ایران

طبق شاخص املاک در رسانه Tinsa، قیمت املاک و مستغلات در اسپانیا در پایان سال 2023 با افزایش 4.3 درصدی روبه‌رو بود و این روند روبه‌رشد در سال 2024 ادامه دارد. بنابراین، خرید ملک در اسپانیا به‌جز اخذ اقامت این کشور، گزینه سودآور قابل توجهی محسوب می‌شود. در این مقاله از مجموعه سی بی اف ایران به‌سراغ جزئیات مربوط به اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک رفتیم و شرایط ویزای طلایی این کشور را بررسی کردیم. در حال حاضر، اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک با حداقل سرمایه 500 هزار یورویی امکان‌پذیر است.

شما می‌توانید با تکیه بر تجربیات تیم مهاجرتی کراس بوردر فریدم جهت اقامت اسپانیا با خرید ملک برای خود و اعضای خانواده‌تان اقدام کنید. تجربه بیش از 2 دهه فعالیت در زمینه مهاجرت و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسط تیم ما، مسیر اخذ اقامت اروپا را برایتان هموار می‌کند. با ما از طریق پل‌های ارتباطی (ایران): 09022331203 و (واتس‌اپ): 0971529972111 در تماس باشید!

پاسخ به سؤالات متداول:

 1. بهترین مکان برای خرید املاک در اسپانیا کجاست؟ بسته به سبک زندگی، بودجه و ترجیحات شخصی، بهترین شهرها برای اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک، شامل بارسلونا، مالاگا، مادرید، والنسیا و جزایر بالئاریک می‌شوند.
 2. آیا امکان اخذ اقامت اسپانیا با خرید ملک وجود دارد؟ بله به‌لطف برنامه ویزای طلایی، امکان به‌دست آوردن اقامت اسپانیا با خرید ملک وجود دارد.
 3. حداقل سرمایه برای خرید خانه در اسپانیا چقدر است؟ ححداقل سرمایه برای خرید املاک و مستغلات در اسپانیا و اخذ ویزای طلایی این کشور 500 هزار یورو است.
 4. آیا امکان خرید املاک در اسپانیا بدون دریافت اقامت این کشور وجود دارد؟ بازار املاک اسپانیا بسیار رقابتی است و فرایند خرید ملک در این کشور برای متقاضیان اخذ اقامت این کشور در اولویت وجود دارد.
 5. معایب خرید خانه در اسپانیا کدام‌اند؟ نوسانات قیمت ملک، مالیات نسبتاً زیاد، بازپرداخت وام مسکن و هزینه زندگی تقریباً بالا در شهرهای بزرگ اسپانیا از جمله معایب خرید ملک در این کشور محسوب می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما شرایط شما را کاملا بررسی کرده و در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

نیاز به مشاوره سریع دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید: ۱۱۱ ۷۲ ۹۹ ۵۲ ۹۷۱+ یا به ما ایمیل بزنید: info@cbfiran.com