اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در پرتغال

سرمایه گذاری در پرتغال، یکی از محبوب‌ترین برنامه‌های مهاجرتی در بین کشورهای اروپایی است که امکان اخذ اقامت این کشور از طریق ویزای طلایی پرتغال را فراهم می‌کند. از سال 2012 تا همین لحظه، بیش از 12 هزار سرمایه‌گذاری و بیشتر از 20 هزار نفر از اعضای خانواده آن‌ها از طریق برنامه ویزای طلایی به کشور پرتغال مهاجرت کرده‌اند. در آپدیت جدید سال 2024، امکان اخذ ویزای طلایی پرتغال از طریق خرید ملک و املاک حذف شده است و متقاضیان می‌توانند گزینه‌های دیگری مثل صندوق‌های سرمایه گذاری و بخش انرژی‌های تجدیدپذیر را انتخاب کنند.

فرصت‌های سرمایه گذاری در پرتغال و اخذ ویزای طلایی، به سرمایه‌گذاران و اعضای خانواده‌شان اجازه می‌دهد تا در این کشور حق زندگی، کار و تحصیل داشته باشند. همچنین، ویزای طلایی پرتغال مثل یک پاسپورت طلایی یا Golden passport است و امکان رفت‌وآمد آزادانه دارندگان آن را به سرتاسر اروپا و منطقه شینگن فراهم می‌کند. چه به یک زندگی اروپایی و باکیفیت علاقه‌مندید و چه قصد سرمایه گذاری در فرصت‌های سودآور اروپایی را دارید، این مقاله از مجموعه سی بی اف ایران به شما کمک خواهد کرد تا اقامت پرتغال را دریافت کنید.

نگاهی به اقتصاد کشور پرتغال

رشد روزافزون اقتصادی، فرصت سرمایه گذاری را در بخش‌های مختلف پرتغال فراهم کرده است و 21.3 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور به سرمایه‌گذاری‌ها مربوط می‌شود. به توجه به این اقتصاد قدرتمند اروپایی، نرخ اشتغال پرتغال هم 58.73 درصد گزارش شده است و سیاست‌های دولتی هم به کارآمدی بخش‌های مختلف تجاری کمک می‌کنند.

همچنین، سرمایه گذاری در پرتغال با مزایای مالیاتی متعددی همراه است و به‌همین دلیل، کسب‌وکارها و پروژه‌های کارآفرینی بسیاری در این کشور مشغول به فعالیت‌اند. قوانین مالیاتی پرتغال، این فرصت را به کسب‌وکار یا سرمایه‌گذاران خارجی می‌دهد تا اقتصادی قدرتمند و سودآور را تجربه کنند. به‌عنوان مثال، نرخ ثابت مالیات برای سود سرمایه در پرتغال 28 درصد است و اگر سرمایه‌گذار، سهام شرکت‌های کوچکی که در بورس نیستند را بفروشد، فقط 50 درصد از سود سرمایه آن مشمول مالیات می‌شود.

فرصت‌های سرمایه گذاری در پرتغال

از صندوق‌های سرمایه گذاری گرفته تا پروژه‌های انرژی تجدیدپذیر (renewable energy projects)، فرصت‌های سرمایه گذاری پرتغال متعدد هستند. همچنین، بخش فناوری، کارآفرینی و راه‌اندازی استارتاپ‌های مدرن هم بخش دیگری از فرصت‌های سرمایه گذاری و اخذ ویزای طلایی پرتغال محسوب می‌شوند. با وجود اینکه خرید خانه یا املاک و مستغلات در برنامه اقامتی ویزای طلایی حذف شده است، فرصت‌های دیگری جایگزین آن شده‌اند که آینده‌ای سودآور را برای سرمایه‌گذاران رقم می‌زنند.

از آنجایی که ویزای طلایی پرتغال، هدف اصلی سرمایه گذاری در این کشور است، فرصت‌های استراتژیک و سودآور در این کشور را با در نظر گرفتن شرایط هر کدام، بررسی کرده‌ایم. این فرصت‌های سرمایه گذاری ویژه عبارت‌اند از:

1. شرکت در صندوق‌های سرمایه گذاری پرتغال

به‌عنوان یک مهاجر یا سرمایه‌گذار، این فرصت را دارید که سرمایه‌گذاری‌های داخلی پرتغال را در کنار سرمایه گذاری بین‌المللی تجربه کنید. صندوق‌های سرمایه گذاری (Investment Funds)، بازدهی ثابت و فضای منظمی برای سرمایه‌گذاران تازه‌وارد دارند. دولت پرتغال، مزایای مالیاتی جذابی را برای شرکت در صندوق‌های سرمایه گذاری این کشور در نظر گرفته که باعث محبوبیت این گزینه در بین سرمایه‌گذاران شده است.

برای اینکه واجد شرایط شرکت در این فرصت سرمایه گذاری باشید، باید حداقل 500 هزار یورو به یک یا چند صندوق سرمایه گذاری مورد تأیید تنظیم‌کننده بازار سهام پرتغال (CMVM) هستند، انتقال دهید. گزینه‌های سرمایه گذاری در این صندوق‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • صندوق‌های سرمایه گذاری ریسک‌پذیر (venture capital funds)
 • سهام خصوصی (Private Equity)
 • سرمایه گذاری برنامه‌ریزی‌شده با سود بالا (High Yield Investment)
 • سهام عمومی و بین‌المللی (local and global Public Funds)

2. سرمایه گذاری در بخش فناوری و نوآوری پرتغال

فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش فناوری و نوآوری پرتغال، معمولاً در شهرهای بزرگ این کشور مثل لیسبون و پورتو وجود دارند. شهر لیسبون، از یک اکوسیستم پیشرفته ویژه برای استارتاپ‌ها برخوردار شده است و سرمایه‌گذاران مختلف را از سرتاسر جهان به‌خودش جذب می‌کند.

به‌همین دلیل است که اگر به بازار استارتاپ‌ها در پرتغال نگاه کنید، بیشتر موقعیت‌های استراتژیک را در همین 2 شهر پرتقال پیدا می‌کنید. از آنجایی که پرتغال، به سرمایه گذاری در زیرساخت‌های دیجیتالی و فعالیت‌های فناوری اهمیت ویژه‌ای می‌دهد، این بخش‌ها را در لیسبون و پورتو تقویت کرده است.

سرمایه گذاری در بخش انرژی های تجدید پذیر پرتغال

3. سرمایه گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر و توسعه پایدار پرتغال

دولت پرتغال، اهمیت ویژه‌ای برای چالش‌های محیط‌زیستی در نظر گرفته و همین مسئله باعث به‌وجود آمدن فرصت‌های سرمایه گذاری در پروژه‌های بادی، خورشیدی و نیروگاه‌های آبی شده است. سیاست‌های حمایتی دولت و منابع طبیعی فراوان، محیطی جذاب و مناسب برای سرمایه گذاری در پرتغال به‌وجود آورده‌اند.

متقاضیان می‌توانند از طریق ویزای طلایی پرتغال، در این بخش هم سرمایه گذاری کنند و در عرض 5 سال، واجد شرایط اخذ شهروندی این کشور شوند. در ادامه با شرایط ویزای طلایی و حداقل مبلغ سرمایه گذاری برای این برنامه آشنا خواهید شد.

آشنایی با مزایای سرمایه گذاری در پرتغال

پرتغال، به‌عنوان یک مرکز استارتاپی در سطح اروپا ظهور کرده است و از این لحاظ در بین علاقه‌مندان به سرمایه گذاری شناخته می‌شود. به‌طور کلی، کشور پرتغال از مزایای استراتژیک متعددی برخوردار شده است که عبارت‌اند از:

 • موقعیت جغرافیایی و نزدیکی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا و شینگن
 • کیفیت بالای زندگی
 • برخورداری از منابع انسانی مستعد و نیروی کار متخصص
 • مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های زندگی
 • مناسب برای کارآفرینان و سرمایه‌گذارانی که به‌دنبال اخذ شهروندی پرتغال از طریق سرمایه گذاری هستند.
 • برخورداری از زیرساختی توسعه‌یافته و شبکه حمل‌ونقل پرسرعت
 • برخورداری از امکانات رفاهی، سیستم آموزشی و بهداشتی سطح بالا
 • دسترسی شهروندان به خدمات پزشکی مدرن
 • برخورداری از امکانات تفریحی مختلف

برنامه ویزای طلایی و سرمایه گذاری در پرتغال

هدف اصلی فرصت‌های سرمایه گذاری در پرتغال، اخذ اقامت این کشور از طریق ویزای طلایی است. برنامه ویزای طلایی پرتغال، یک برنامه سرمایه گذاری و اقامتی است که به شهروندان غیر اروپایی سرتاسر جهان از جمله ایران، امکان اخذ اقامت موقت در ازای سرمایه گذاری را می‌دهد. همچنین، ویزای طلایی پرتغال به‌عنوان مجوز اقامت برای فعالیت‌های سرمایه گذاری یا ARI هم شناخته می‌شود.

این طرح، در سال 2012 توسط دولت پرتغال به‌عنوان بخشی از تقویت بخش مهاجرتی در نظر گرفت تا در نهایت باعث تقویت سرمایه گذاری خارجی در اقتصاد این کشور هم بشود. از زمان شروع طرح اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری با ویزای طلایی، بیش از 20 هزار نفر اقامت گرفته‌اند و بیش از 4 میلیارد یورو سرمایه جمع‌آوری شده است.

اخذ اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری

تغییرات جدید در گزینه‌های سرمایه گذاری ویزای طلایی

در آپدیت جدید برنامه ویزای طلایی پرتغال در سال 2024، گزینه خرید املاک و نستغلات حذف شده است و گزینه‌های دیگر از جمله موارد زیر در اختیار متقاضیان خارجی قرار گرفته‌اند:

 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری: متقاضی، با داشتن حداقل سرمایه 500 هزار یورویی می‌تواند به یک صندوق سرمایه گذاری واجد شرایط (مثل صندوق سرمایه گذاری ریسک‌پذیر یا سهام خصوصی) کمک مالی کند.
 • کمک به حفظ میراث ملی: کمک مالی برای حظ میراث ملی پرتغال یا آثار هنری این کشور با حداقل سرمایه 250 هزار یورویی هم یکی دیگر از فرصت‌های سرمایه گذاری در پرتغال است.
 • سرمایه گذاری در تحقیقات علمی: علاقه‌مندان به پروژه‌های تحقیقاتی می‌توانند با سرمایه گذاری حداقل 500 هزار یورویی در زمینه پژوهش و تحقیق، ویزای طلایی پرتغال را به‌دست بیاورند.
 • ایجاد 10 شغل: ایجاد و حفظ 10 شغل در مدت‌زمان تعیین‌شده توسط مقامات مهاجرتی، از جمله روش‌های محبوب سرمایه گذاری در پرتغال برای سرمایه‌گذاران کلان محسوب می‌شود.
 • سرمایه سهام و ثبت شرکت: تاسیس یک شرکت یا خرید سهام یک شرکت پرتغالی با سرمایه گذاری حداقل 500 هزار یورویی همراه با ایجاد 5 تا 10 شغل هم از جمله روش‌های جایگزین خرید ملک در برنامه ویزای طلایی پرتغال محسوب می‌شوند.

شرایط لازم برای سرمایه گذاری در پرتغال از طریق ویزای طلایی

متقاضیان سرمایه گذاری در پرتغال از طریق ویزای طلایی این کشور باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • داشتن حداقل سرمایه به ارزش 250 هزار یورو
 • عدم برخورداری از سابقه کیفری
 • سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف اقتصادی به‌جز خرید املاک و مستغلات
 • به‌طور متوسط، سرمایه‌گذار باید 7 روز در سال را در خاک پرتغال اقامت داشته باشد که در مجموع، برابر با 14 روز تا پایان اعتبار کارت اقامت موقت (با اعتبار 2 ساله) می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای سرمایه گذاری در پرتغال با ویزای طلایی

برای اخذ ویزای طلایی و شروع سرمایه گذاری در پرتغال، مدارک زیر باید جمع‌آوری و ارسال شوند:

 • فرم درخواست یا اپلیکیشن فرم (application Form) ویزای طلایی
 • کپی پاسپورت معتبر و مدارک مسافرتی
 • اظهارنامه بانک از حساب بانکی متقاضی در پرتغال برای تأیید انتقال مبلغ سرمایه گذاری
 • مدرک بیمه درمانی (در شرایطی که سرمایه‌گذار می‌خواهد در پرتغال اقامت داشته باشد)
 • مدرک عدم سوءپیشینه
 • ارائه اعلامیه افتخار یا “declaration of honor” در مورد اینکه متقاضی همه اطلاعات ارائه‌شده در اپلیکیشن فرم را تأیید می‌کند.
 • رسید پرداخت هزینه پردازش درخواست ویزای طلایی پرتغال

نکته مهم: گواهی عدم سوءپیشینه باید حداکثر 90 روز قبل از ارسال درخواست ویزای طلایی پرتغال صادر شده باشد. همچنین، همه مدارک مورد نظر برای ویزای طلایی پرتغال و اپلیکیشن فرم باید به‌صورت رسمی به زبان پرتغالی ترجمه و تأیید شوند.

آیا از طریق خرید ملک می‌توان ویزای طلایی پرتغال را دریافت کرد؟

سرمایه گذاری در املاک پرتغال

با توجه به آپدیتی که در سال 2024 برای برنامه ویزای طلایی پرتغال اعلام شده است، امکان دریافت ویزای طلایی از طریق خرید ملک در پرتغال و مستغلات دیگر امکان‌پذیر نیست. طبق خبر جدیدی که بخش اخبار وب‌سایت سی بی اف ایران با عنوان ویزای طلایی پرتغال با کمی تغییرات دوباره در صدر منتشر کرد، گزینه خرید املاک در برنامه ویزای طلایی به‌دلیل رشد 7 درصدی قیمت اجاره‌خانه حذف شده است.

سرمایه گذاری در پرتغال با ویزای طلایی در 6 مرحله

برای دریافت ویزای طلایی و سرمایه گذاری در پرتغال، در ابتدا باید در یکی از گزینه‌های سرمایه گذاری شرکت کنید و دارایی خود را به‌مدت 5 سال نگه دارید. برای ارسال درخواست خود، می‌توانید از افراد متخصص و وکلای مهاجرتی تیم سی بی اف ایران مشاوره دریافت کنید تا متوجه شوید، علاوه بر سرمایه گذاری به چه مدارکی نیاز دارید.

با وجود اینکه درخواست ویزای طلایی پرتغال نسبتاً ساده است، 6 مرحله گام‌به‌گام برای آن وجود دارند که به‌ترتیب عبارت‌اند از:

 1. انتخاب گزینه مناسب برای سرمایه گذاری در پرتغال: برای شروع سرمایه گذاری در پرتغال، گفت‌وگوها و تحقیقات مفصلی در مورد گزینه‌های مختلف انجام خواهند شد. متخصصان شرکت سی بی اف ایران، گزینه‌های مناسب سرمایه گذاری را با توجه به شرایط مالی و اهدافتان انتخاب می‌کنند و پرونده مهاجرتی شما تشکیل خواهد شد.
 1. دریافت شماره مالیاتی و افتتاح حساب بانکی: در ادامه، تیم ما برای شما یک شماره مالیاتی (NIF) می‌گیرد و یک حساب بانکی هم در بانک‌ها یا مؤسسات مالی پرتغال افتتاح می‌کند.
 1. انجام سرمایه گذاری: در این مرحله، سرمایه گذاری در پرتغال به‌صورت رسمی و قانونی شروع می‌شود.
 1. مراحل احراز هویت متقاضی: در ادامه، با توجه به مراحل احراز هویت و انگشت‌نگاری، باید برای ارسال مدارک بیومتریک اقدام کنید.
 1. صدور کارت اقامت: کارت اقامت پرتغال از طریق اخذ ویزای طلایی این کشور، 2 سال اعتبار دارد و پس از احراز هویت متقاضی، برای او و اعصای خاتواده‌اش (در صورت ارسال درخواست) صادر می‌شود.
 1. درخواست اخذ شهروندی پرتغال: در پایان سال پنجم و حفظ سرمایه گذاری خود در پرتغال، می‌توانید برای اخذ شهروندی این کشور درخواست دهید. در این مرحله، پس از موفقیت در اخذ شهروند یا تابعیت کشور پرتغال، می‌توانید پاسپورت معتبر این کشور را هم دریافت کنید.

امکان اخذ شهروندی پرتغال با سرمایه گذاری

یکی از مهم‌ترین مزایای سرمایه گذاری در پرتغال از طریق برنامه ویزای طلایی، امکان تبدیل اقامت موقت به حق شهروندی یا تابعیت است. دارندگان ویزای طلایی پرتغال، پس از گذشتن 5 سال از اقامت قانونی‌شان در پرتغال، می‌توانند برای اخذ شهروندی این کشور درخواست دهند.

البته، نکته مهم اینجاست که متقاضیان پس از اتمام دوره سرمایه گذاری 5 ساله، برای اخذ شهروندی یا تابعیت پرتغالی خود، باید مدرک زبان پرتغالی سطح A2 را داشته باشند. داشتن سابقه کیفری و قضایی برای متقاضیان اخذ شهروندی پرتغال، پذیرفته نیست.

با داشتن تابعیت پرتغال از طریق ویزای طلایی، می‌توانید از حق زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از اتحادیه اروپا برخوردار شوید. ضمناً، با داشتن پاسپورت پرتغالی می‌توانید به 174 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید.

صندوق‌های سرمایه گذاری: بهترین جایگزین خرید ملک در پرتغال

شرکت در صندوق‌های سرمایه گذاری کشور پرتغال، از جمله روش‌های جایگزین خرید ملک محسوب می‌شود. آمار نشان می‌دهد که فقط از ژانویه تا سپتامبر سال 2023، صندوق‌های سرمایه گذاری پرتغال با بیش از 125 میلیون یورو سرمایه خارجی برای اخذ ویزای طلایی مواجه شده‌اند. این آمار، نشان‌دهنده رشد باورنکردنی و فوق‌العاده زیاد صندوق‌های سرمایه گذاری پرتغال نسبت به سال‌های گذشته است.

لازم به ذکر است که 30 درصد از همه ویزاهای طلایی صادرشده در سال 2023، مربوط به منابع مالی پرتغال از جمله سهام، کمک‌های مالی و صندوق‌های سرمایه گذاری عمومی بوده‌اند. به‌طور کلی، روند سرمایه گذاری در پرتغال نسبت به سال گذشته 45.4 درصد افزایش داشته است و 2.6 برابر بیشتر از مجموع سرمایه‌گذاری‌های 3 سال اخیر ارزیابی می‌شود.

سارا سوزا ربولو (Sara Sousa Rebelo)، رئیس PAIIR (انجمن مهاجرت، سرمایه گذاری و جابه‌جایی پرتغال) هم اخیراً در مورد جذابیت صندوق‌های سرمایه گذاری ریسک‌پذیر و محبوبیت آن در مورد سرمایه‌گذاران مصاحبه کرده است. تغییرات قانونی ویزای طلایی و گزینه‌های سرمایه گذاری در پرتغال، باعث شده‌اند تا سرمایه‌گذاران خارجی به‌جای خرید ملک به‌سمت ابزارهای سرمایه گذاری کالی حرکت کنند.

نگاهی به آمار سرمایه گذاری در پرتغال

با توجه به آماری که اخیراً و در اوایل سال 2024 جمع‌آوری شده است، آمار کلی ویزای طلایی پرتغال از اکتبر 2012 تا اواخر 2023 نشان می‌دهد که:

«مجموعاً 12 هزار 396 سرمایه‌گذار و 20 هزار نفر از اعصای خانواده آن‌ها از طریق ویزای طلایی پرتغال، موفق به اخذ مجوز اقامت این کشور شده‌اند».

البته، این آمار روزبه‌روز در حال افزایش است و با حذف گزینه خرید املاک و مستغلات از برنامه ویزای طلایی، فرصت‌های متنوع‌تری برای سرمایه گذاری در کشور پرتغال برای متقاضیان در حال شکل گرفتن هستند. با توجه به استقبال متقاضیان و سرمایه‌گذاران خارجی در سال 2024، انتظار می‌رود که صندوق‌های سرمایه گذاری پرتغال از سرمایه‌های خارجی لبریز شوند.

اخذ اقامت و سرمایه گذاری در پرتغال با CBF Iran

در آپدیت جدیدی که از برنامه ویزای طلایی پرتغال در سال 2024 منتشر شد، گزینه خرید املاک و مستغلات حذف شده است. دلیل اصلی این کار، افزایش هزینه اجاره‌خانه و گران شدن بی‌رویه قیمت مسکن در بازار املاک این کشور اعلام شده است. با این حال، روش‌های سرمایه گذاری در پرتغال آن‌قدر متنوع و جذاب‌اند که از جمله سودآورترین آن‌ها می‌توان به صندوق‌های سرمایه گذاری اشاره کرد. در این مقاله از مجموعه سی بی اف ایران به فرصت‌های جدید سرمایه گذاری در پرتغال برای اخذ اقامت اشاره کردیم و جزئیات آن‌ها را در اختیارتان قرار دادیم.

برای شروع سرمایه گذاری در پرتغال و اخذ اقامت این کشور از طریق ویزای طلایی می‌توانید از طریق شماره 09022331203 در ایران با ما در تماس باشید. همچنین، امکان گفت‌وگو از طریق اپلیکیشن پیام‌رسان واتس‌اپ با شماره 0971529972111 هم وجود دارد. با حذف شدن پروژه‌های ساخت‌وساز و خرید املاک در پرتغال، فرصت‌های سرمایه گذاری مقرون‌به‌صرفه‌ای ارائه شده‌اند تا سرمایه‌گذاران با بودجه پایین هم توانایی اخذ اقامت اروپایی را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما شرایط شما را کاملا بررسی کرده و در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

نیاز به مشاوره سریع دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید: ۱۱۱ ۷۲ ۹۹ ۵۲ ۹۷۱+ یا به ما ایمیل بزنید: info@cbfiran.com