راهنمای جامع دریافت پاسپورت پرتغال: 2023

راهنمای جامع دریافت پاسپورت پرتغال: 2023

در شرایط خاص، ممکن است شما قصد داشته باشید تا پاسپورت دوم کشوری دیگر را داشته باشید، اما از طرفی دیگر حاضر به ترک کشور خودتان نباشید. در چنین شرایطی پاسپورت طلایی پرتغال یک گزینه بسیار مناسب برای شما خواهد بود.

در کشور پرتغال خط ساحلی طولانی اقیانوس اطلس و آفتاب بی پایان و لذت بخش را می‌توانید تجربه کنید. همچنین این کشور غذاهای بسیار لذیذی دارد. موارد عنوان­ شده بخشی از دلائل شهرت این کشور هستند. از این رو پرتغال به طور فزاینده­ای به مقصد خانواده­‌های مهاجر علاقمند به اخذ پاسپورت اروپایی تبدیل شده است.

زمانی که به پرتغال سفر کنید، به سرعت دلیل محبوبیت آن در سراسر جهان را درک خواهید کرد. پرتغال تابعیت مضاعف را به رسمیت می‌شناسد. به همین دلیل دریافت پاسپورت و اقامت در این کشور بصورت رسمی امکانپذیر است.

پرتغال تابعیت دوگانه را به رسمیت می‌شناسد. این موضوع یکی از مزایای متعدد شهروندی این کشور است. در این حالت  لازم نیست از پاسپورت قبلی خود صرف نظر کنید. البته فراموش نکنید که این امر به شرطی امکانپذیر است که کشور محل اقامت شما اجازه تابعیت دوگانه را بدهد.

اخذ پاسپورت پرتغال

پاسپورت پرتغال (PEP) به منظور انجام سفرهای بین­‌المللی و تردد آزاد در اتحادیه اروپا برای شهروندان پرتغالی صادر می‌شود.

پرتغال کشوری اروپایی، عضو اتحادیه اروپا و منطقه شینگن است. از این رو پاسپورت پرتغالی به شما امکان ورود آزادانه  و سفر داخل این کشور را ارائه می­‌کند. با داشتن این پاسپورت می­‌توانید در اروپا سفر کنید. همچنین امکان کار، و تحصیل و زندگی در هر نقطه از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی و سوئیس را خواهید داشت. بطور کلی شهروندان اروپایی مزایای شغلی و مسافرتی زیادی دارند.

پس از اخذ شهروندی پرتغال، شما از تمامی حق و حقوق شهروندی که افراد پرتغالی از آنها برخوردار هستند، برخوردار خواهید شد. این حقوق شامل حق زندگی در کشور، رای دادن، دسترسی به مراقبت‌­های بهداشتی و تحصیل در ترکیه است.

لازم به ذکر است که شهروندان پرتغال ملزم به داشتن پاسپورت نیستند. شما می­‌توانید درخواست اخذ کارت شهروندی پرتغال را ارائه دهید. این کارت به منزله سند هویت عمومی شما است. همچنین می­‌توانید از این سند برای سفرهای بین‌­المللی در سراسر اروپا استفاده کنید.

کشور پرتغال همچنین اجازه تابعیت دوگانه به اتباع خود می­دهد. ، بنابراین می­توانید پاسپورت قبلی خود را نگهدارید. برای ارائه درخواست، باید پنج سال به طور قانونی در پرتغال زندگی کرده باشید، در صورتی که متولد پرتغال باشید یا رابطه خانوادگی با یک پرتغالی داشته باشید، می­توانید درخواست خود را ارائه نمایئد. افرادی که با تبعه پرتغال ازدواج کنند، نیز حائز شرایط ارائه درخواست می­باشند. .

مزایای داشتن پاسپورت پرتغال چیست؟

داشتن پاسپورت پرتغال مزایای بسیار زیادی دارد. این مزایا شامل موارد زیر است:

سفر بدون ویزا به بیش از 172 کشور با پاسپورت پرتغالیحق سفر، زندگی، کار و تحصیل در هر نقطه از اتحادیه اروپاتابعیت پرتغال مادام العمر
کیفیت زندگی فوق العادهدسترسی رایگان به آموزش با کیفیتدسترسی رایگان به مراقبت­های بهداشتی با کیفی

حق سفر، زندگی، کار و تحصیل در تمامی اتحادیه اروپا:

شما می­‌توانید آزادانه و بدون نیاز به ویزا در سراسر منطقه شینگن تردد کنید. پرتغال یکی از اعضای اتحادیه اروپا است، بنابراین شما حق زندگی، کار و تحصیل در هر یک از 27 کشور اتحادیه اروپا را دارید.

دسترسی رایگان به محیط آموزشی با کیفیت:

از آموزش رایگان در برخی از بهترین موسسات جهان برخوردار خواهید شد. همچنین می‌توانید از برنامه­‌های مراقبت­‌های بهداشتی تحت حمایت دولت استفاده کنیذ. این برنامه‌­ها اتباع پرتغال ساکن سراسر اروپا را تحت پوشش قرار می‌­دهد.

کیفیت عالی زندگی:

پرتغال واقعا مکانی بی نظیر برای زندگی است. آب و هوا، محیط امن و غذاهای عالی مدیترانه‌­ای می‌توانند چند مورد از ساده ترین دلایل این موضوع باشند.

فرصت­‌های شغلی:

از استخدام تمام وقت یا پاره وقت بدون نیاز به مجوز کار اضافی لذت ببرید.

هزینه های پایین زندگی:

پرتغال کشوری نسبتا مقرون به صرفه در مقایسه با همسایگان اروپایی آن است.

قدرت پاسپورت پرتغال

پس از دریافت پاسپورت پرتغالی اجازه مسافرت بدون ویزا به 172 کشور را خواهید داشت. گزارش ارائه‌ ­شده از بررسی شاخص جهانی پاسپورت راه­‌حل­‌های شهروند جهانی نشان ­می‌­دهد که پاسپورت پرتغالی در رتبه 30 این آمار قرار دارد. به عبارت دیگر، فرد دارای این پاسپورت از مزایای متعددی بهره‌­مند می‌­شود.

قدرت پاسپورت پرتغال

شرایط دریافت شهروندی پرتغال و راهنمای جامع

در ابتدای امر، برای دریافت شهروندی این کشور، شما باید برای اخذ اقامت پرتغال به روش‌های مختلف اقدام نمایید. بهترین روش اخذ پاسپورت ترکیه، سرمایه گذاری و تمکن مالی است که با یکی از این روش ها می‌توانید اقامت این کشور را دریافت کنید. برنامه اخذ ویزای طلایی پرتغال در اکتبر آغاز به کار کرد. از آن تاریخ تاکنون، این برنامه یکی از محبوب­ترین برنامه­‌های اخذ اقامت از طریق سرمایه ­گذاری در جهان است.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه سرمایه گذاری در پرتغال، به صفحه اقامت پرتغال از طریق سرمایه گذاری و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ویزای تمکن مالی، به صفحه ویزای تمکن مالی پرتغال مراجعه فرمایید.

با سرمایه ­گذاری در پرتغال امکان اخذ شهروندی و در نهایت پاسپورت طلایی این کشور را خواهید داشت؛ اما تحت یکسری شرایط خاص که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شما با خرید ملک به مبلغ ۵۰۰.۰۰۰ یورو یا سرمایه­ گذاری به میزان ۵۰۰.۰۰۰ یورو در صندوق سرمایه­ گذاری خطرپذیر می­‌توانید ویزای طلایی و اقامت پرتغال را دریافت نمائید. توجه داشته باشید که برای سرمایه­ گذاری در ملک مسکونی، ملک باید در یک منطقه مشخص شده داخل پرتغال باشد.

پس از پنج سال حفظ سرمایه­ گذاری خود، شما واجد شرایط دریافت شهروندی پرتغال خواهید بود. بعلاوه این 5 سال، شرایط زیر نیز برای اخذ پاسپورت این کشور الزامی است:

شرایط اخذ شهروندی پرتغال

شرایط اخذ پاسپورت این کشور به نوع مسیر انتخابی برای اخذ شهروندی پرتغال بستگی دارد. در صورتی که مقیم کشورهای دیگر هستید و تمایل دارید شهروند پرتغال شوید، باید پنج سال در این کشور اقامت داشته باشید. مدت زمان اخذ پاسپورت برای اتباع خارجی که با یک تبعه پرتغالی ازدواج کنند، به سه سال کاهش خواهد یافت. افرادی که به مدت سه سال با شریک زندگی پرتغالی خود بمانند نیز حائز این شرایط هستند.

علاوه بر این، الزامات شامل موارد زیر است:

 • تسلط به زبان پرتغالی حداقل در سطح A2،
 • پرونده بهداشتی عاری از انواع بیماری­‌ها،
 • عدم وجود سابقه کیفری مورد تایید SEF،
 • مدارک اقامت پرتغال.

همانطور که بیان شد، متقاضی پس از کسب نمره قبولی در آزمون زبان و بررسی دقیق سوابق کیفری می­‌تواند پاسپورت پرتغالی دریافت کند.

آزمون CIPLE در سال 2006 توسط دولت پرتغال ایجاد شد. هدف از این امر سنجش توانایی متقاضیان در درک و استفاده از عبارات رایج پرتغالی بود. اگر با یکی از زبان­‌های اروپایی آشنا هستید، کسب نمره قبولی در این آزمون برای شما راحت تر خواهد بود؛ اما ممکن است برای افرادی که زبان انگلیسی زبان مادری آنها است، امتحان فوق سخت باشد.

نحوه درخواست پاسپورت پرتغال

نحوه درخواست پاسپورت پرتغال کاملاً به شرایط شخصی شما بستگی دارد. مثال بارز در این زمینه داشتن رابطه خانوادگی با یکی از شهروندان پرتغال است. در این شرایط اخذ پاسپورت آسان­تر از نداشتن رابطه خویشاوندی در این  کشور است.

در ادامه به معرفی روش‌ های رایج و متداول برای دریافت پاسپورت پرتغال می‌پردازیم:

1. اخذ پاسپورت پرتغالی از طریق ازدواج

دریافت پاسپورت پرتغالی از طریق ازدواج یک راه متداول برای اخذ تابعیت این کشور است. برای استفاده از این روش باید با یک شهروند پرتغالی ازداوج کنید. این ازداوج باید حداقل سه سال ادامه داشته باشد. به عبارتی دیگر باید حداقل سه سال در کنار شریک زندگی خود بمانید. در هر دو حالت نیازی به داشتن اقامت قبلی در پرتغال نیست. اگر چنین پاسپورتی دریافت کرده‌­اید، باید مدارکی در خصوص نوع خانواده شما و ارتباط شما با جامعه پرتغالی ارائه دهید.

2. اخذ تابعیت از طریق رابطه خانوادگی

شما باید پدر یا مادر یا پدربزرگ و مادربزرگی پرتغالی داشته باشید. در این حالت می‌­توانید بر اساس رابطه خانوادگی  تبعه کشور پرتغال شوید.

3. دریافت پاسپورت پرتغال از طریق سرمایه ­گذاری

افرادی که در کشور پرتغال سرمایه ­گذاری نمایند، حائز شرایط دریافت گذرنامه پرتغالی بر اساس سرمایه­ گذاری می­‌شوند. در این زمینه شرطی وجود دارد که باید به آن عمل شود. این شرط، سرمایه­ گذاری در آن کشور و حفظ آن به مدت حداقل پنج سال است. مراحل اخذ شهروندی با عنوان دریافت تابعیت یا اخذ شهروندی پرتغال شناخته می­‌شود. در این شرایط متقاضی اخذ اقامت باید حداقل پنج سال در آن کشور زندگی کند تا واجد شرایط دریافت پاسپورت پرتغال شناخته شود.

در مرحله اول باید درخواست اخذ ویزای طلایی پرتغال را ارائه نمائید. شما می توانید تمامی روش های سرمایه گذاری در پرتغال و اخذ ویزای طلایی را در صفحه لینک شده مطالعه کنید.

 سایر الزامات

 • شما باید گواهی سوابق کیفری صادر شده توسط SEF را دریافت کنید. بر اساس این مدرک باید حداقل پنج سال در پرتغال اقامت قانونی داشته باشید.
 • شما باید مدرکی دال بر دانش کافی در زبان پرتغالی ارائه دهید.
 • شما باید جزئیات اقامت فعلی خود در پرتغال را ارائه دهید. همچنین باید شماره شناسایی مالیاتی(NIF)  خود را همراه داشته باشید.

چگونه و از کجا برای اخذ پاسپورت پرتغال باید اقدام کنیم؟

برای اخذ پاسپورت پرتغال می­‌توانید از طریق زیر اقدام کنید:

 1. دفاتر اسناد رسمی (IRN)،
 2. دولت های منطقه‌­ای خودمختار در جزایر مادیرا و آزور،
 3. فروشگاه‌­های ارائه ­دهنده پاسپورت مستقر در فرودگاه‌­های لیسبون و پورتو،
 4. اگر در پرتغال حضور ندارید، به سفارت یا کنسولگری پرتغال در منطقه سکونت خودتان مراجعه کنید.

همچنین برای افزایش سرعت فرایند، کاهش هزینه ها و انجام شدن امور به بهترین شکل خود، می‌‎توانید از تیم متخصصین و مشاورین کراس بوردر فریدم کمک بگیرید. مشاوران و وکلای ما، در این زمینه به شما کمک خواهند کرد تا بدون نیاز به کوچک ترین دردسری، به بهترین شکل و روش ممکن، اقامت و پاسپورت پرتغال را دریافت کنید. فقط کافی است تا با ما تماس گرفته و رایگان مشاوره دریافت کنید. 

نحوه تمدید پاسپورت پرتغال

پاسپورت پرتغالی شما پس از انقضای اعتبار آن یا شش ماه قبل از تاریخ انقضای آن قابل تمدید است.

شما باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • اصل کارت شناسایی معتبر شما (کارت شناسایی)
 • کارت شهروندی (کارت شهروندی)
 • اصل پاسپورت شما (برای تمدید)

زمان بررسی درخواست پاسپورت پرتغالی چقدر است؟

در صورتی که تمامی مدارک مورد نیاز ارائه شوند، معمولاً صدور گذرنامه طی پنج روز کاری انجام می­‌شود. در صورت نیاز، گزینه سریع صدور پاسپورت طی دو روز کاری وجود دارد. گزینه فوق با درخواست متقاضی فعال می‌شود. همچنین زمان رسیدگی به پاسپورت را می‌­توان با پرداخت هزینه اضافی به سرعت تا دو روز کاری کاهش داد.

کراس بوردر فریدم (سی بی اف ایران) یک شرکت باتجربه و مجرب در حوزه اخذ اقامت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری است. فعالیت‌های ما بر دریافت اقامت یا شهروندی کامل از طریق برنامه سرمایه­ گذاری متمرکز شده است. شما می‌توانید با ما در تماس باشید تا در مورد نحوه ارائه خدمات با شما گفتگو کنیم. با استفاده از تجربیات ما می‌­توانید به اهداف خود در زمینه اخذ شهروندی یا اقامت دست یابید.

زمان بررسی و تایید پاسپورت پرتغال

سوالات متداول در مورد پاسپورت پرتغال

هزینه اخذ پاسپورت پرتغال چقدر است؟

اگر درخواست دریافت پاسپورت را از داخل آن کشور ارائه کنید، کافی است مبلغ 65 یورو پرداخت نمائید. در صورتی که  درخواست خود را از خارج کشور ارسال می­‌کنید، احتمالاً باید هزین‌ه­ای 100 یوروئی یا بیشتر بپردازید.

چگونه می توانم از بصورت آنلاین برای دریافت پاسپورت اقدام کنم؟

پاسپورت آنلاین پرتغال با عنوان گذرنامه الکترونیکی پرتغال شناخته می­‌شود. درخواست دریافت آن را می‌­توانید از طریق اداره گذرنامه مستقر در فرودگاه لیسبون یا فرودگاه پورتو ارائه نمائید. همچنین کنسولگری یا سفارت محلی پرتغال واقع در کشور شما آماده ارائه خدمات در این زمینه هستند. ممکن است مراجعه به کنسولگری یا سفارت پرتغال ساده‌­ترین گزینه برای شما باشد.

هزینه تمدید پاسپورت چقدر است؟

هزینه تمدید پاسپورت پرتغالی از 100 یورو شروع می­‌شود. اگر به دلیل سرقت پاسپورت درخواست اخذ پاسپورت جدید کنید، باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید.

آیا می توانم پاسپورت پرتغال را بخرم؟

خیر، شما نمی­‌توانید پاسپورت پرتغالی بخرید. برای دریافت پاسپورت می­‌توانید از طریق برنامه ویزای طلایی پرتغال و سرمایه­ گذاری در بخش­‌های  واجد شرایط، پاسپورت این کشور را دریافت کنید. در این برنامه، معمولاً سرمایه ­گذاری­ ها در املاک انجام می­‌شوند. در صورتی که سرمایه­ گذاری خود را به مدت پنج سال حفظ کنید، حائز شرایط عنوان‌­شده در قانون تابعیت پرتغال هستید.

مدارک مورد نیاز برای درخواست شهروندی پرتغال چیست؟

شما همچنین باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • تسلط به زبان پرتغالی حداقل در سطح A2،
 • پرونده بهداشتی عاری از انواع بیماری­ها،
 • عدم وجود سابقه کیفری مورد تایید SEF،
 • مدارک اقامت پرتغال.

متقاضی دریافت شهروندی پرتغال، باید در آزمون ساده زبان سطح A2 شرکت کرده و نمره قبولی بگیرد.

مزایای داشتن پاسپورت پرتغال چیست؟

گزارش ارائه ­شده از بررسی شاخص جهانی پاسپورت راه ­حل­‌های شهروند جهانی نشان ­می‌­دهد که پاسپورت پرتغالی در رتبه 30 این بررسی قرار دارد. بر اساس داده­‌های این گزارش، فرد دارای این پاسپورت امکان سفر رایگان به 172 کشور را دارد. همچنین این پاسپورت امتیاز ترددی بسیار بالا را در اختیار دارد. از این رو پاسپورت پرتغال یکی از جذاب­ترین پاسپورت­‌های جهان است.

زمانی که پاسپورت پرتغال را دریافت کنید، از مزایای متنوعی برخوردار خواهید شد. این مزایا شامل برخورداری از شهروندی کامل در کشور و سفر و امکان کار و زندگی آزادانه در هر نقطه از اتحادیه اروپا می‌شود. داشتن پاسپورت پرتغال به معنای دسترسی رایگان به مراقبت‌­های بهداشتی عالی و مدارس دولتی در این کشور است. علاوه بر آن، امکان استفاده از یک رژیم مالیاتی مطلوب در بالای فهرست مزایای این پاسپورت قرار دارد.

کشور پرتغال همچنین اجازه تابعیت دوگانه به اتباع خود می‌­دهد. ، بنابراین مجبور نخواهید بود که از پاسپورت قبلی خود صرف نظر کنید. این امر تا زمانی معتبر است که کشور شما نیز تابعیت دوگانه را مجاز بداند.

دریافت پاسپورت از پرتغال چقدر طول می­کشد؟

کلیه پاسپورت ها در پرتغال صادر می‌­شوند. در صورتی که تمامی مدارک مورد نیاز ارائه شوند، معمولاً صدور گذرنامه طی پنج روز کاری انجام می‌­شود. در صورت نیاز، گزینه سریع صدور پاسپورت طی دو روز کاری وجود دارد. اگر پاسپورت پرتغال را داشته باشید، می­‌توانید در هر زمان که بخواهید وارد پرتغال شوید. در این شرایط شهروند اتحادیه اروپا محسوب شده و می‌­توانید در سراسر اتحادیه اروپا زندگی، کار و تحصیل کنید.

چگونه پاسپورت پرتغال را تمدید کنیم؟

بطور استاندارد پاسپورت پرتغالی پنج سال اعتبار دارد. اگر اعتبار گذرنامه در مدت شش ماه منقضی شود، می‌­توانید برای تعویض پاسپورت خود اقدام کنید.

توجه داشته باشید که پاسپورت الکترونیکی پرتغالی را دریافت خواهید کرد. این پاسپورت دربردارنده اطلاعات متنوعی است. از این اطلاعات برای شناسایی شهروندان پرتغالی علاقمند به سفر به خارج از اتحادیه اروپا و هر کشور عضو شینگن استفاده می­‌شود. فقط در موارد استثنایی با فوریت جدی گذرنامه موقت غیرالکترونیکی صادر می­‌شود.

2 پاسخ

 1. سلام ممنون از مقاله خیلی خوب و کاملتون. قیمت تمدید پاسپورت پرتغال رو میشه بگید چقدر میشه؟

  1. سلام وقت بخیر خانم آرمیتا،
   با تشکر از ارسال پیام به تیم سی بی اف و بازدید از وبسایت ما.
   ممنون از توجه شما به محتوای سایت و بسیار خوشحالیم از اینکه برای شما مفید بوده است.
   بستگی به این دارد که شما میخواهید برای تمدید پاسپورت پرتغال توسط وکیل تمدید کنیدکه حداقل تخمین هزینه امروز برای یک نفر 600 یورو می باشد و یا به صورت مراجعه حضوری یا وبسایت کنسولگری کشور محل اقامت مراجعه کنید چون هزینه های پست و غیره تغییر میکنند.

   لطفا برای اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره واتس آپ ۰۰۹۷۱۵۲۹۹۷۲۱۱۱، خانم ندا مشاور ارشد فارسی زبان ما در ارتباط باشید.

   پیشاپیش از شکیبایی شما سپاسگذاریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما شرایط شما را کاملا بررسی کرده و در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

نیاز به مشاوره سریع دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید: ۱۱۱ ۷۲ ۹۹ ۵۲ ۹۷۱+ یا به ما ایمیل بزنید: info@cbfiran.com