اظهارات اتحادیه اروپا در خصوص فروش پاسپورت در حوزه کارائیب

اظهارات اتحادیه اروپا در خصوص فروش پاسپورت در حوزه کارائیب

اتحادیه اروپا در مورد شهروندی از طریق سرمایه گذاری (CBI) در کارائیب ابراز نگرانی کرده و تغییراتی را در این زمینه پیشنهاد داده است. اتحادیه اروپا ادعا کرده است که بعضی از کشورها، درحال فروش پاسپورت به اتباع خارجی هستند که با این تغییرات پیشنهادی، تعلیق ویزای خریداران بسیار راحت تر از قبل خواهد شد. هرچند کشور دومینیکا و حوزه کارائیب، در حال مذاکره با اتحادیه اروپا برای رفع این ابهامات هستند.

اتحادیه اروپا همچنین در روز چهارشنبه 18 اکتبر 2023 گزارشی را منتشر کرد که برای اولین بار نگاهی اجمالی به اهمیت چشمگیر برنامه های شهروندی از طریق سرمایه گذاری در آنتیگوا و باربودا، دومینیکا، گرانادا، سنت کیتس و نویس و سنت لوسیا داشت. طبق این گزارشات، تعدادی پاسپورت توسط این پنج کشور به اتباع فروخته شده است.

بازنگری اتحادیه اروپا در خصوص خرید و فروش پاسپورت دومینیکا

اعلامیه اتحادیه اروپا برای بازنگری مقررات مربوط به “سفر بدون ویزا به اروپا”، به دنبال انتشار گزارش تحقیقات اخیر توسط “OCCRP” (پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد) و تعدادی از رسانه‌های بین‌المللی است که برنامه CBI دومینیکا را زیر ذره بین قرار داده‌اند. عنوان اصلی  گزارش این تحقیق «دومینیکا: پاسپورت کارائیب» است!

سفر بدون ویزا، سازمان مدیریتی اتحادیه اروپا

بر اساس گزارش کمیسیون اتحادیه اروپا به پارلمان اتحادیه اروپا، سفر بدون ویزا مزایای قابل توجهی برای این نهاد اروپایی و شرکای آن در سراسر جهان به همراه دارد.

این موضوع، سفر به نقاط مختلف اروپا را راحت تر ساخته و ابزار مهمی برای ارتقای روابط مردمی، گردشگری، توسعه اقتصادی و تبادل فرهنگی است.

در گزارش کمیسیون آمده است که اتحادیه اروپا در حال حاضر یک سازمان مدیریتی بدون ویزا با 60 کشور دیگر دارد. باتوجه به قوانین این سازمان مدیریتی، اتباع این کشورها می توانند برای اقامت کوتاه مدت حداکثر تا 90 روز در هر دوره 180 روزه بدون ویزا وارد منطقه شینگن شوند.

این سازمان مدیریتی میگوید: “چنین رژیمی به نفع شهروندان هر دو طرف است.”  تعداد مسافران بین اتحادیه اروپا و کشورهای غیر اتحادیه اروپا که بدون ویزا سفر کرده اند، در سال 2019 به 364.8 میلیون نفر رسیده است که در مقایسه با سال 2018 هفت درصد افزایش داشته است.

اما کمیسیون اشاره کرد: برنامه‌های شهروندی سرمایه‌گذاری (مانند برنامه شهروندی دومینیکا و سایر کشورهای حوزه کارائیب که اجرا می‌شود)، گزینه سفر بدون ویزا به اتحادیه اروپا را به شهروندان ارائه می‌دهد که این امر می‌تواند منجر به خطرات یا تهدیداتی برای سیاست عمومی یا امنیت داخلی کشورهای عضو شود؛ از جمله موارد مربوط به نفوذ جرایم سازمان یافته، پولشویی، فرار مالیاتی و فساد.

کمیسیون اکنون پیشنهاد خود را برای تقویت قوانین تعلیق ویزای این افراد ارائه نموده است. این پیشنهاد برای اولین بار در پارلمان اروپا در 14 نوامبر 2018 برای جلوگیری از سوءاستفاده از سفر بدون ویزا مطرح شد.

در گزارش کمیسیون اینگونه آمده است: «در صورتی که مهاجرت غیر قانونی یا خطرات امنیتی بصورت ناگهانی و قابل توجه افزایش پیدا کند، این مکانیسم امکان این را دارد که اجازه ورود به اتحادیه اروپا بدون ویزا را برای متقاضیان و مسافران لغو کند.» با این حال، با افزایش چالش‌های ناشی از مهاجرت غیرقانونی و تهدیدات علیه امنیت اتحادیه اروپا، مشخص شد که این مکانیسم نیاز به تقویت و بهبود بیشتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما شرایط شما را کاملا بررسی کرده و در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

نیاز به مشاوره سریع دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید: ۱۱۱ ۷۲ ۹۹ ۵۲ ۹۷۱+ یا به ما ایمیل بزنید: info@cbfiran.com