6 دلیل برای سرمایه گذاری در ترکیه

6 دلیل برای سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه یکی از هفت کشوری است که با ایران مرز زمینی داشته و همسایه آن محسوب می‌شود. عضویت ترکیه در ناتو، آب‌ و هوای معتدل آن، موقعیت استراتژیک، آزادی‌های اجتماعی، صنعت پررونق گردشگری و امکان سرمایه‌ گذاری اتباع خارجی در آن، ترکیه را به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های مهاجرت برای ایرانیان تبدیل کرده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده، اقتصاد ترکیه پس از همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ به‌سرعت بازیابی شده و نمودار رشد آن صعودی بوده است. میزان سرمایه‌ گذاری مستقیم خارجی (FDI) در ترکیه از سال ۲۰۰۳  الی ۲۰۲۱، بیش از ۲۳۹ میلیارد دلار بوده است. سرمایه‌ گذاران خارجی فقط در سال ۲۰۲۱ حدوداً ۱۴.۱ میلیارد دلار سرمایه وارد ترکیه کرده‌اند که نسبت به سال‌های قبل ۸۰.۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

موارد بالا خلاصه‌ای بود از مزایای سرمایه‌ گذاری در ترکیه و در ادامه این مقاله به بررسی دلایل سرمایه گذاری در ترکیه خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید: خرید ملک در ترکیه - نکات مهم خرید ملک در ترکیه

چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟

ترکیه (Türkiye)، یک شبه‌ جزیره بین قاره آسیا و اروپا است. این کشور از سمت شمال با دریای سیاه، از شمال شرقی با گرجستان، از شرق با ارمنستان، آذربایجان و ایران، از جنوب شرقی با عراق، از جنوب با سوریه و دریای مدیترانه، از غرب با دریای اژه، از شمال غربی با یونان و بلغارستان، مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور آنکارا است اما بزرگ‌ترین شهر این کشور که بازار مالی آن نیز محسوب می‌شود، استانبول است.

برای شما به‌عنوان شخصی که احتمالاً قصد دارد از طریق سرمایه‌ گذاری مهاجرت کند، این سوال مطرح خواهد شد؛ که کشورهای زیادی به اتباع خارجی امکان سرمایه‌ گذاری و مهاجرت می‌دهند، چرا سرمایه‌ گذاری در ترکیه؟ در ادامه می‌توانید ۶ دلیل قانع‌کننده برای سرمایه‌ گذاری در ترکیه را مطالعه کنید.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه: موقعیت استراتژیک

ترکیه پل میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود و فرهنگ حاکم بر این کشور، مخلوطی از فرهنگ کشورهای اروپایی و کشورهای آسیایی است. به‌دلیل همین موقعیت استراتژیک و دسترسی به آب‌های آزاد، شهر استانبول را می‌توان شاه‌کلید دسترسی به بازارهای بزرگ مالی در سراسر دنیا دانست. استانبول هفتمین شهر اروپایی است که بیشترین جذب سرمایه در آن انجام شده است. همچنین بر اساس داده‌های اقتصادی ترکیه از طریق FTA و اتحادیه گمرکی به حداقل ۹۵۵ میلیون مصرف‌کننده دسترسی دارد.

ترکیه یازدهمین اقتصاد برتر دنیا است!

در سال‌های اخیر، ترکیه شاهد رشد اقتصادی بی‌سابقه و خیره‌کننده‌ای بوده است. در طی سال‌های 2003 تا 2020، رشد اقتصادی ترکیه حداقل هفت پله صعود داشته و از رتبه هجدهم جهانی به رتبه یازدهم رسیده است. رشد اقتصادی کشور ترکیه را می‌توانید در جدول زیر که صندوق بین‌المللی پول (IMF) آن را منتشر کرده است، مشاهده کنید. در این جدول، اقتصاد کشورها بر اساس مقایسه تولید ناخالص داخلی با برابری قدرت خرید رتبه‌بندی شده‌اند.

رتبه‌بندی۲۰۰۳۲۰۱۹۲۰۲۰
1آمریکاچینچین
2چینآمریکاآمریکا
3ژاپنهندهند
4آلمانژاپنژاپن
5هندآلمانآلمان
6روسیهروسیهروسیه
7فرانسهاندونزیاندونزی
8انگلستانبرزیلبرزیل
9برزیلانگلستانفرانسه
10ایتالیافرانسهانگلستان
11مکزیکمکزیکترکیه
12اندونزیایتالیاایتالیا
13اسپانیاترکیهمکزیک
14کاناداکره جنوبیکره جنوبی
15کره جنوبیاسپانیاکانادا
16عربستانکانادااسپانیا
17ایرانعربستانعربستان
18ترکیهایراناسترالیا

فرهنگ و جامعه کارآفرینی قوی

جامعه کارآفرینی در ترکیه و به‌ویژه در استانبول بسیار قوی است و فرهنگ استارت‌آپی در شرکت‌ها و میان بنیان‌گذاران برقرار است. بر همین اساس، فرصت‌های بسیاری برای همکاری میان افراد به‌ویژه برای جوانان وجود دارد. هر ساله رویدادها و کنفرانس‌های بسیاری برای توسعه و پیشرفت کسب‌ و کارهای تازه تأسیس برگزار می‌شود. علاوه بر این، بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها می‌توانند در برنامه‌های شتاب‌دهنده شرکت کرده و از فضاهای اشتراکی برای همکاری و گسترش ایده‌های خود استفاده کنند.

همچنین در سال‌های اخیر رویدادها اغلب به‌صورت دیجیتالی و در بستر اینترنت برگزار شده و افراد از گوشه‌ و کنار شهرهای مختلف ترکیه در این رویدادها شرکت می‌کنند و تجربیات مسیر رشد را به‌ یکدیگر آموزش می‌دهند.

مشوق های گوناگون برای سرمایه گذاران خارجی

یکی از اهداف کشور ترکیه، تشویق هر چه بیشتر سرمایه‌ گذاران خارجی برای سرمایه‌ گذاری بیشتر در این کشور است. بر همین اساس دولت ترکیه تلاش می‌کند شرایط ویژه‌ای را برای سرمایه‌ گذاران ایجاد کند تا انگیزه بیشتری برای ورود سرمایه‌های خود به ترکیه داشته باشند. در حال حاضر، دفتر سرمایه‌ گذاری ترکیه 7 نمایه سرمایه‌ گذاری با کیفیت FDI را به سرمایه‌ گذاران ارائه می‌کند. این نمایه‌ها عبارت‌اند از:

  • سرمایه‌ گذاری با کاهش وابستگی به واردات؛
  • سرمایه‌ گذاری در مرکز تحقیق و توسعه، طراحی و نوآوری؛
  • تامین سرمایه برای بخش فناوری و انتقال دانش؛
  • مشوق‌های سرمایه‌ گذاری برای اشتغال‌زایی؛
  • سرمایه‌ گذاری و حمایت از تحولات دیجیتال؛
  • سرمایه‌ گذاری برای ایجاد شغل باکیفیت‌های بالا؛
  • سرمایه‌ گذاری صادرات محور.

بر همین اساس، دولت ترکیه استراتژی مختلفی برای سرمایه‌ گذاری‌ های خارجی طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ تدوین کرده است. یکی از اقدامات این کشور در جذب سرمایه‌ گذار، تجزیه و تحلیل نیاز سرمایه‌ گذاران و طراحی برنامه‌هایی برای رفع این نیازها و انتظارات است.

تربیت نیروی کار ماهر

طی آخرین سرشماری‌ها در سال ۲۰۱۸، جمعیت ترکیه ۸۲ میلیون نفر ثبت شده و رشد جمعیت در این کشور صعودی بوده است. برخلاف جمعیت کشورهای اروپایی که اغلب پیر یا میان‌سال هستند، ترکیه جمعیت جوانی داشته و برای تحصیل و آماده کردن آن‌ها برای بازار کار تلاش گسترده‌ای انجام شده است. کاهش جمعیت در کشورهای اروپایی و جمعیت جوان کشور ترکیه، باعث شده اغلب سرمایه‌ گذاران تمایل داشته باشند از این نیروی محرکه و جوان برای توسعه ایده‌های خود استفاده کنند.

همچنین پیش‌بینی می‌شود؛ تا سال ۲۰۲۳ جمعیت ترکیه به ۸۶.۹ میلیون نفر افزایش پیدا کند. تحقیقات موسسه آمار ترکیه اعلام می‌کند، رشد جمعیت در این کشور صعودی بوده و جمعیت ترکیه در سال ۲۰۴۰ به ۱۰۰.۳ میلیون نفر و تا سال ۲۰۶۹ به ۱۰۷.۶ میلیون نفر افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین می‌توان انتظار داشت در سال‌های آینده ترکیه به یکی از قطب‌های بازار کار جهانی تبدیل شود.

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

فراهم کردن زیرساخت های رشد اقتصادی

یکی از دلایل اصلی سرمایه‌ گذاران خارجی برای انتخاب کشور ترکیه، فراهم بودن زیرساخت‌های لازم، مانند: حمل‌ونقل، انرژی، اینترنت و ارتباطات، امکانات فنی و مهندسی و… است. ترکیه در سال‌های اخیر به رشد و گسترش زیرساخت‌های کشور خود اهمیت بسیاری داده است. برای مثال، با توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل، هزینه‌های صادرات و واردات در این کشور کاهش پیدا کرده است.

مزیت سرمایه گذاری در ترکیه برای ایرانیان

یکی از دلایل سرمایه‌گذاری اشخاص در کشورهای دیگر، دریافت تابعیت و دسترسی راحت‌تر به بازارهای مالی دنیا است. ترکیه از سال ۲۰۱۶ طرحی را با عنوان دریافت شهروندی از طریق سرمایه‌ گذاری معرفی کرده است. طبق این طرح، افراد می‌توانند از طریق خرید ملک، انتقال سرمایه به ترکیه و کارآفرینی، تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

خرید خانه و ملک در ترکیه یکی از محبوب‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ های سرمایه‌ گذاری در ترکیه بوده و افراد با خرید یک ملک به ارزش حداقل ۴۰۰۰۰۰ دلار می‌توانند شهروندی ترکیه را برای خود و خانواده‌شان دریافت کنند.

نحوه سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟

در شرایطی فعلی با افزایش جمعیت و تقاضا برای مهاجرت به ترکیه و همچنین گسترش پروژه‌های احیای شهرها، صنعت ساخت‌ و ساز در این کشور رونقی بسیاری داشته است. علاوه بر این، آب‌ و هوای مطبوع ترکیه، این کشور را به یکی از بهترین مکان‌ها برای گذراندن دوران بازنشستگی تبدیل کرده است. همچنین رونق صنعت گردشگری و ساخت هتل‌های باکیفیت نیز به گسترش حوزه صنعت ساخت‌وساز کمک شایانی کرده است. بنابراین سرمایه‌گذاری در حوزه ساخت‌وساز می‌تواند بهترین روش برای سرمایه‌گذاری در این کشور باشد.

جمع‌بندی

در مقاله مزایای سرمایه گذاری در ترکیه به بررسی دلایل سرمایه‌ گذاری در ترکیه و مزیت‌ های آن پرداختیم. ترکیه یکی از کشورهای زیبا و غنی از لحاظ تاریخی و فرهنگی است. علاوه بر این، مردم این کشور بسیار مهمان‌نواز بوده و رابطه خوبی با مهاجرین به‌ویژه ایرانیان دارد.

در حال حاضر انواع روش‌های سرمایه‌ گذاری برای مهاجرت به ترکیه وجود دارد و بهترین روش برای ایرانیان خرید ملک در ترکیه است. اگر به سرمایه‌ گذاری در ترکیه فکر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات مشاوره‌ شرکت کراس بوردر فریدم استفاده کنید. مشاوران ما نسبت به شرایط شما بهترین روش سرمایه‌ گذاری را به شما پیشنهاد دهند.

ساده‌ترین روش برای گرفتن تابعیت ترکیه چیست؟

خرید ملک و سرمایه‌گذاری در حوزه مستغلات از ساده‌ترین و البته ارزان‌ترین روش‌های دریافت شهروندی کشور ترکیه است.

امن‌ ترین روش سرمایه‌گذاری در ترکیه چیست؟

خرید ملک در ترکیه امن‌ترین روش سرمایه‌گذاری در این کشور است. علاوه بر این، با خرید ملک می‌توانید تابعیت و پاسپورت این کشور را نیز دریافت کنید.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما شرایط شما را کاملا بررسی کرده و در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

نیاز به مشاوره سریع دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید: ۱۱۱ ۷۲ ۹۹ ۵۲ ۹۷۱+ یا به ما ایمیل بزنید: info@cbfiran.com