شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک {آپدیت 2023}

شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک {آپدیت 2023}

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال اقامت یا پاسپورت ( حق شهروندی ) در یک کشور دیگر هستید، یکی از راحت ترین و سریع ترین روش ها، خرید ملک در ترکیه است. همچنین هزینه اقامت در این کشور، نسبت به کشور های دیگر بسیار کمتر است. علاوه بر آن، این امکان وجود دارد که به راحتی و با خرید خانه، در ترکیه اقامت خود را دریافت کنید. همچنین اگر قیمت ملکی که خریداری می کنید، از یک قیمت مشخص بالاتر باشد، این امکان وجود دارد که بتوانید پاسپورت کشور ترکیه را نیز دریافت کنید .

به همین دلیل یکی از روش های پر طرفدار برای گرفتن اقامت ترکیه برای ایرانیان، همین روش است. پس اگر علاقه مند به دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

اقامت ایرانیان در ترکیه با خرید خانه

بر اساس قوانینی که در ترکیه وجود دارد، مجوز خرید ملک برای ایرانیان وجود داشته و تقریبا در تمام شهر ها و مناطق ترکیه، ایرانیان می‌توانند خانه خریداری کنند. ایرانیان در طی ۸ سال اخیر بیش از ۱۱ هزار میلیارد دلار در ترکیه ملک خریده اند. این آمار به کمک سیستم اطلاعات ثبت املاک و زمین TAKBIS منتشر شده است.

همچنين این آمار مشخص می‌کند که ایرانیان برای اخذ اقامت ترکیه، این روش را به سایر روش های مهاجرتی ترجیح داده و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد دریافت پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک هستند.

بهتر است بدانید یک سری از قوانین برای گرفتن اقامت ترکیه با خرید خانه، تغییراتی داشته است. در ادامه می خواهیم بر مبنای قوانین جدید اقامتی، به شما اطلاعات لازم را بدهیم.

شرایط جدید اقامت در ترکیه

 • بر اساس قوانین جدیدی که وجود دارد، برای دریافت شهروندی ترکیه به کمک خرید خانه در شهر های بزرگ مثل استامبول، آنتالیا، ازمیر و … حداقل قیمتی که ملک شما باید داشته باشد، ۷۵ هزار دلار است.
 • برای اخذ اقامت ترکیه در شهرهای کوچک، کمترین قیمتی که برای ملک باید بپردازید، به ۵۰ هزار دلار کاهش پیدا می کند.
 • این امکان وجود دارد که برای گرفتن اقامت در ترکیه، از یک ایرانی یا خارجی، ملک بخرید‌.
 • برای صاحب خانه، همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال، کارت اقامت ترکیه صادر خواهد شد.

خرید ملک در ترکیه چه قوانینی دارد؟

 • ایرانی ها می توانند انواع ملک از جمله زمین، ملک تجاری و خانه را خریداری کنند.
 • اتباع خارجی نمی توانند نسبت به اراضی جمهوری ترکیه در مناطق نظامی _ امنیتی حق تملک داشته باشند یا آن را اجاره کنند.
 • زمانی که خارجی ها در ترکیه ملکی خریداری کنند، این ملک، تحت حمایت قانون ارث قرار گرفته و در صورتی که مالک فوت کند، خانه به وارثان او خواهد رسید.
 • در زمان فروش خانه، اجبار و شرطی وجود ندارد. این امکان برای شما فراهم است که خانه خود را با هر قیمتی که مد نظر دارید، به هر شخصی بفروشید.
 • اگر در ترکیه ملکی به ارزش بیش از ۴۰۰ هزار دلار خریداری شود، آن شخص می تواند پاسپورت و حق شهروندی ترکیه را دریافت کند. اما لازم به ذکر است برای دریافت پاسپورت ترکیه تا ۳ سال حق فروش یا واگذاری خانه را ندارد
 • اتباع خارجی و یا اشخاص حقوقی ثبت شده در بیرون از ترکیه، مجوز خرید قسطی خانه را دارند.
 • خارجی ها می توانند اراضی ترکیه تا سقف ۳۰ هزار هکتار را بخرند.
 • خارجی ها این مجوز را دارند که فقط تا سقف ۳۰ درصد از اراضی و املاک هر ناحیه یا شهر را خریداری کنند.
 • فاصله بین خرید زمین و ساخت ملک برای افراد خارجی، حدود دو سال است.

بهترین شهر برای خرید ملک در ترکیه کدام است؟

یکی از مهم ترین مراحل خرید خانه در ترکیه، انتخاب شهر است. این انتخاب می تواند کاملا شخصی باشد. همانطور که قبلا اشاره کردیم با خرید ملکی به ارزش ۵۰ هزار دلار، در شهر های کوچک، کارت اقامت ترکیه ( کیملیک کارت ) را می توانید به دست آورید. اما این هزینه برای شهر های بزرگ متفاوت بوده و ممکن است تا ۷۰ هزار دلار افزایش یابد.

اینکه شما کدام شهر را انتخاب کنید، کاملا به بودجه، سبک زندگی و سلیقه شما مرتبط است. اما برای اینکه بهترین تصمیم را در این زمینه بگیرید بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. همچنین می‌توانید با مشاورین کراس بوردر فریدم تماس گرفته و در این زمینه، مشاوره دقیق و کامل دریافت کنید.

چگونه پروژه ملکی در ترکیه را انتخاب و رزرو کنیم؟

بعد از اینکه شهر مورد نظر خود را در ترکیه انتخاب کردید، باید در محله های مختلف شهر، خانه یا پروژه ملکی مناسب را بیابید. بهتر است این کار را شخصا انجام ندهید. توجه داشته باشید که قوانین خرید ملک در ترکیه با ایران کاملا متفاوت بوده و ممکن است سوءاستفاده گران و کلاهبرداران بسیاری در کمین باشند و باعث از بین رفتن سرمایه شما شوند.

حتما از خدمات موسسات معتبر برای یافتن ملک در ترکیه بهره ببرید. زیرا باید مبلغی را بعد از انتخاب خانه مورد نظرتان، به عنوان هزینه بیعانه بپردازید که این مبلغ در ترکیه قابل بازگشت نیست.

اخذ اکسپرتیز ( گزارش ارزیابی ملک )

شاید این پرسش برای شما به وجود بیاید که چگونه متوجه نرخ واقعی خانه در ترکیه شویم؟ از کجا بفهمیم نرخی که فروشنده یا بنگاه معاملات ملکی اعلام می کند، واقعی است؟
دولت ترکیه برای اینکه از سودجویی افراد مختلف جلوگیری کند، دریافت گزارش اکسپرتیز را برای خرید و فروش ملک به خارجی ها اجبار کرده است.

گزارش اکسپرتیز در واقع، گزارش ارزش گذاری یا ارزیابی ملک بر مبنای سن بنا، امکانات ملک و محله است.

حدود دو روز طول می کشد تا گزارش اکسپرتیز برای خرید خانه در ترکیه، دریافت شود. این گزارش حدود ۲۰ الی ۳۵ صفحه بوده و شامل موارد زیر می شود:

 • تصاویر معتبر
 • تخمین قیمت و همینطور قیمت املاک مشابه در نزدیکی ملک مورد معامله
 • اطلاعاتی درباره مکان ملک
 • اطلاعاتی درباره سند مالکیت
 • اطلاعات فنی و وضعیت بدهی ملک که توسط اداره ثبت اسناد و املاک و کاداستر ارائه می شود.

چگونگی انتقال پول از ایران به ترکیه برای خرید خانه

برای اینکه به صورت قانونی در ترکیه ملک بخرید، باید وجه معامله از حساب بانکی خریدار یا نماینده قانونی او به حساب بانکی فروشنده، انتقال پیدا کند. یکی از نگرانی های اصلی ایرانیان که قصد دریافت شهروندی ترکیه از طریق ملک را دارند، همین موضوع است. زیرا به دلیل وجود تحریم های زیاد، ایرانیان به سختی می توانند در کشور های خارجی، افتتاح حساب انجام دهند.

این نگرانی کاملا قابل درک است. اما قابل حل نیز خواهد بود. اگر برای خرید خانه در ترکیه، از موسسه های معتبر کمک بگیرید، کارشناسان با تجربه و ماهر می توانند کارهای افتتاح حساب بانکی و انتقال پول را به خوبی اجرایی نموده و آسودگی شما را فراهم آوردند.
بعد از اینکه حساب بانکی خود را افتتاح کردید، می توانید توسط صرافی یا به صورت نقدی و حواله، وجه معامله خود را انتقال دهید. سپس برای ادامه مراحل خرید ملک در ترکیه، اقدامات لازم را انجام دهید.

انجام کارهای دفاتر رسمی و سند زدن

بعد از اینکه مراحل بالا را انجام دادید، در آخر به مرحله بسیار مهم سند زدن خانه در ترکیه می رسید.
توجه داشته باشید که این مرحله نباید بدون مشاوره با کارشناسان معتبر انجام شود. زیرا قوانین ثبت سند در ایران و ترکیه متفاوت بوده و ممکن است در این مسیر مشکلات مختلفی برای شما ایجاد شود.

برای اطلاعات بیشتر، بهتر است بدانید که در ترکیه، سند رسمی ملک، تاپو ( tapu )، نام دارد. در ادامه می خواهیم با روال اداری خرید خانه در ترکیه آشنا شویم.

مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، برای کارهای اداری سند زدن، امری ضروری است. بر اساس قانون، باید در روز معامله، یک مترجم رسمی تایید شده توسط وزارت دادگستری ترکیه، در دفتر نوتر (اسناد رسمی)‌، حاضر باشد‌. این دفاتر موظفند که قانون را اجرا کنند. اگر مترجم حضور نداشت یا مترجم رسمی نبود، می توانید اعتراض خود را اعلام کرده و در طلب حق قانونی خود باشید.

حتی اگر شما فردی هستید که با زبان ترکیه ای به طور کامل آشنایی دارید، بهتر است تمام مراحل اداری را در کنار مترجم رسمی و به شکل کاملا قانونی اجرا کنید تا نگران ایجاد مشکل نباشید. پس از اینکه همه چیز طبق روال پیش رفت و پول در حضور نمایندگان قانون انتقال داده شد، طرفین قرارداد، آن را امضا می کنند و فرآیند انتقال مالکیت خانه، به خوبی انجام می شود.

به نام زدن انشعابات آب، برق و گاز در ترکیه

بعد از اینکه مراحل به نام زدن تاپو، به سرانجام رسید. باید به ادارات برق، آب و … مراجعه کرده و انشعابات خانه خود را به نام خود کنید. در ترکیه بر خلاف ایران، انجام دادن این کار اجباری است. در غیر اینصورت از انجام خدمات شهری محروم خواهید شد.
برای انجام مراحل صفر تا صد خرید ملک در ترکیه، می توانید از خدمات موسسات معتبر و با تجربه بهره ببرید.

نکات مهم خرید خانه در ترکیه

در ادامه می خواهیم به یک سری از نکات مهم درباره خرید مسکن در ترکیه اشاره کنیم، تا احتمال اینکه مشکل خاصی در این مسیر برای شما رخ بدهد، به حداقل رسیده و با آگاهی کامل، خرید ملک را انجام دهید.

بیشتر بدانید: نکات مهم خرید ملک در ترکیه

۱. اطلاع دقیق از هزینه خرید ملک در ترکیه

برای تعیین بودجه و تخمین هزینه خرید خانه در ترکیه، نباید تنها به قیمت خانه توجه کنید. یک سری از هزینه های جانبی اعم از هزینه سند، مالیات و … وجود دارند. اگر شما قصد دارید که شخصا برای بازدید ملک بروید، حتما درباره کل هزینه های جانبی خرید خانه، اطلاعات کسب کنید.

۲. متراژ خانه در ترکیه چگونه بیان می شود؟

در ترکیه، دو اصطلاح برای بیان متراژ خانه به کار برده می شود: متراژ نت و متراژ بروت.
در ترکیه، خریداری خانه بر مبنای متراژ بروت است و هنگامی که قصد فروش داشته باشید، همین متراژ ملاک فروش خواهد بود. متراژ بروت، علاوه بر سهم مالک از متراژ نت خانه، شامل سهم فرد از راهرو، سالن آرایشی، فضاهای مشترک مانند آسانسور، پارکینگ و … نیز خواهد شد.

۳. توجه به قسمت ipotek در تاپو اهمیت دارد

در سند تاپو، بخشی وجود دارد به اسم ایپوتک. اگر سند خانه، بدهکاری به بانک، سازنده و یا هر شخصی داشته باشد، در این قسمت، مشخص می شود. در نتیجه، زمانی که در حال خرید ملک در ترکیه هستید، حتما توجه کنید که تاپو مورد معامله، ایپوتک نداشته باشد.

۴. معین نبودن مکان پارکینگ در خانه های ترکیه

محل پارکینگ، در بسیاری از پروژه های مسکونی و مجتمع های ترکیه، برای ساکنین، مشخص نیست. اگر شما به این مسئله حساس هستید، حتما پیش از خرید خانه، تحقیقات درستی داشته باشید.

اخذ اقامت با خرید ملک در ترکیه

بر اساس گزارش اکسپرتیز، شرایط دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید به شرح زیر است:

 1. اگر در شهرهای بزرگ و مشهور مثل آنکارا، ازمیر، استانبول و … قصد خرید خانه دارید، حداقل ارزش خانه شما باید ۷۰ هزار دلار باشد.
 2. در صورتی که شهرهای کوچکی مثل دنیزلی و .. برای شما جذابیت دارند، حداقل ارزش خانه شما باید حدود ۵۰ هزار دلار باشد.
 3. پس طبق قوانین جدیدی که در ترکیه وجود دارد، نمی توان با ملک ارزان قیمت، اقامت دریافت کرد.

مراحل اخذ شهروندی ترکیه با خرید ملک چگونه است؟

 • دریافت سند خانه یا تاپو.
 • بیمه کردن خانه در برابر زلزله. این بیمه در ترکیه، با عنوان داسک شناخته می شود.
 • زمانی که شما سند تاپو، داسک و پاسپورت را دریافت کردید، می توانید به شهرداری منطقه خود مراجعه کرده و کارهای اداری را انجام دهید. در نهایت دو مدرک <تاپو دوام بلگه سی> و <نوماراتاژ>  خانه خود را دریافت می کنید.
 • زمانی که مدارک خود را دریافت کردید، باید از اداره مهاجرت وقت مصاحبه بگیرید که به اسم <راندوو> شناخته می شود. روزی که قرار است مصاحبه داشته باشید، درخواست اقامت خود را تحویل دهید.

بعد از اینکه مراحل بالا را طی کردید، در ابتدا اقامت یک ساله دریافت می کنید و این امکان برای شما وجود دارد که در سال های بعد، آن را تمدید کنید. لازم به ذکر است که شما برای اینکه بتوانید با این اقامت در ترکیه کار کنید، حتما باید مجوز کار در ترکیه یا <چالیشما ایزین> بگیرید.
اگر قصد دارید که پاسپورت و حق شهروندی ترکیه را دریافت کنید باید ارزش خانه خریداری شده توسط شما بیش از ۴۰۰ هزار دلار باشد. در ادامه درباره شرایط اخذ شهروندی ترکیه، اطلاعات بیشتری کسب می کنیم.

آیا می‌توان با خرید آپارتمان، اقامت ترکیه را اخذ کرد؟

دقت کنید که هیچ نوع محدودیتی در نوع مسکن خریداری شده به منظور اخذ اقامت، وجود ندارد. بر حسب سلیقه و انتظارات خود، می توانید ویلا یا آپارتمان در ترکیه بخرید زیرا امکان اقامت در هرصورت وجود دارد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که پیش از خرید ملک، کاربری ملک خریداری شده را بررسی کرده و از مسکونی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

هزینه های خرید ملک و آپارتمان در ترکیه چگونه است؟

قیمت خرید ملک در ترکیه به مسائل گوناگونی بستگی دارد. در ادامه برخی از این عوامل را بررسی می کنیم:

 • شهری که می خواهید در آن خانه خود را خریداری کنید.
 • اینکه خانه شما در کدام محله قرار دارد ( نزدیک به مرکز شهر است؟ ایا ساحل دریا به آن نزدیک است؟ و…)
 • آیا مسکن خریداری شده نوساز یا قدیمی است
 • دسترسی به امکانات شهری مثل مدارس، بیمارستانها، مراکز خرید و… چگونه است؟
 • سیستم حمل و نقل شهری مثل مترو، اتوبوس و .. به موقعیت مسکن شما نزدیک است یا خیر؟
 • خانه مورد نظر شما چه امکاناتی دارد؟ ( پارکینگ، باشگاه و استخر اشتراکی و …)
 • شرکتی که ساختن پروژه و معماری خانه شما را برعهده دارد چیست؟
 • واحد شما در چه طبقه ای از ساختمان قرار دارد.
 • ویو واحد شما رو به چه نمایی است؟ ( جنگل، دریا، محوطه درختکاری شده و ‌…)

در ادامه می خواهیم قیمت مسکن در برخی از شهرهای ترکیه را بررسی کنیم:

مثلا در استانبول، قیمت متوسط خرید ملک به ازای هر متر مربع حدود ۲۲ هزار و ۷۸۹ لیر ( حدود ۴۵میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ) است. هزینه ملک در شهر کوچکی مثل دنیزلی حدود ۱۱ هزار و ۱۷۹ لیر ( تقریبا ۲۲میلیون و ۳۵۸ هزار تومان) است.

همانطور که گفته شد علاوه بر خانه، برای سند ( تاپو ) نیز باید هزینه کنید. قیمت تاپو حدود ۴ درصد ارزش خانه ای است که معامله می شود. روند انتقال سند بدون پرداخت این هزینه، اجرایی نمی شود. بعضی اوقات، خریدار و فروشنده به این توافق می رسند که این هزینه نصف نصف پرداخت شود. گاهی نیز  پروژه های انتخابی، ممکن است هزینه تاپو نداشته باشند.

علاوه بر این، پرداخت مالیات در ترکیه ( KDV ) یکی از هزینه های جانبی است. نرخ پرداخت مالیات بر اساس نوع و متراژ ملک می تواند متغیر باشد.

مالیات املاک مسکونی با متراژ نت کمتر از 150 متر، یک درصد از هزینه کل خانه است. اگر متراژ نت بیش از ۱۵۰ متر باشد، میزان مالیات حدود ۸ تا ۱۸ درصد از هزینه کل خانه است. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ایرانیانی که دو شرط زیر را داشته باشند، تحت هر شرایطی می توانند فقط ۱ درصد مالیات KDV را پرداخت کنند.

 1. اگر تا به حال، اقامت ترکیه را اخذ نکرده باشند.
 2. اگر هیچ ملکی در ترکیه خریداری نکرده باشند.

خرید ملک در ترکیه چه مزایایی دارد؟

 • شما با خرید ملک می توانید با سرعت زیادی، فرآیند اداری دریافت پاسپورت را طی کنید. همچین هزینه کمی برای آن بپردازید.
 • برای خرید خانه نیازی نیست که در آن کشور حضور داشته باشید و همه کار ها با یک وکیل قابل اجرا است.
 • زمانی که پاسپورت دریافت می کنید، هیچ کس نمی تواند از ورود شما به این کشور جلوگیری کند. در واقع، شهروند ترکیه محسوب می شوید.
 • تفاوت ارزش پول ترکیه و ایران کم است. پس نسبت به کشور های دیگر، با قیمت مناسبتری می توانید ملک بخرید.
 • ترکیه دارای آب و هوایی مطبوع و مناسب و کشوری توریستی محسوب می‌شود.
 • و ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر نیاز به مشاوره دارید فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما شرایط شما را کاملا بررسی کرده و در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

نیاز به مشاوره سریع دارید؟ همین حالا با ما تماس بگیرید: ۱۱۱ ۷۲ ۹۹ ۵۲ ۹۷۱+ یا به ما ایمیل بزنید: info@cbfiran.com